Dış ticarette ödeme ve teslim şekillerinin incelenmesi: Türkiye'de tekstil sektöründe bir araştırma
Analysis of payment and delivery methods in international trade: The research about textile sector in Turkey
- Tez No: 525811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı; Türkiye'de dış ticaretin günümüze kadar nasıl ilerlediği, ödeme ve teslim şekillerinin önemi ve nelerden oluştuğunu ele almaktadır. Türkiye'nin en gelişmiş sanayi dallarından biri olan tekstilin günümüzde ihracat performansı, sorunlar karşısında belirlenen çözüm önerileri ve sektörün gelecek hedefleri incelenmiştir. Tez, giriş ve sonuç bölümlerinin yanı sıra dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Türkiye'nin dış ticaretine genel bakışı ve tarihsel süreçleri ele alınmıştır. Bu tarihsel süreçte ithalat, ihracat, bunların birbirlerine oranları ve dış ticaret açığı tutarları tablolarla açıklanmıştır. İkinci bölümde, dış ticaret ödeme şekillerine genel bir giriş yapılarak, kullanılan ödeme şekillerinin önemi, işleyiş şemaları, karşılaşılabilecek riskler ve bunları en aza indirme yolları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, dış ticaret teslim şekilleri hakkında bilgi verilerek, önceki Incoterms 2000 ve sonraki Incoterms 2010 teslim şekiller incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, tekstil sektörünün tarihsel gelişimi, ithalat ve ihracat oranları karşılaştırılmıştır. Tedarik zincirinin önemi belirtilerek tekstil üzerindeki kullanımı açıklanmıştır. Günümüzde tekstilin ihracat performansı ve değerleri karşılaştırılmıştır. Son olarak da bu sektörde karşılaşılan sorunlar ve bulunan çözüm önerileri değerlendirilerek gelecekteki hedefleri araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler Dış Ticaret, Ödeme Şekilleri, Teslim Şekilleri, Incoterms, Tekstil Sektörü
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to discuss how foreign trade developed until today; and the importance of payment and delivery forms and what they consist of in Turkey. The current export performance of textile which is one of Turkey's most advanced industries, problems and solution suggestions, and the industry's future objectives are studied. The thesis consists of four chapters in addition to introduction and conclusion. In the first chapter, an overview of the foreign trade of Turkey and its historical development are discussed. In this historical process; imports, exports, their proportions to each other and foreign trade deficit amounts are explained with charts. In the second chapter, the forms of foreign trade payments are introduced; the importance and the operating schedules of the forms of payment, the potential risks and the ways to minimize them are discussed. In the third chapter, by explaining the foreign trade delivery forms, the previous Incoterms 2000 and later Incoterms 2010 delivery forms are examined. In the fourth chapter, the historical development, import and export rates of the textile industry are compared. The use of the supply chain on textiles has been explained by stressing its importance. The export performance and numbers oftextile are compared. Finally, the future objectives were researched by evaluating the problems and solutions proposed in this industry. Key Words Foreign Trade, Payment Forms, Delivery Forms, Incoterms, Textile Industry