Bir kamu kurumunda değer akış haritalama ve simülasyon yöntemiyle hizmet sürelerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the service time in a public organization via value stream mapping and simulation methods
- Tez No: 456838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Toyota Üretim Sistemi'nden (TÜS) türetilmiş olan yalın düşünceyi ve yalın üretim tekniklerini konu almaktadır. Bu çalışmada, yalın üretim tekniklerinden faydalanarak, kamu sektöründe vatandaşa hizmet verilen bir süreçte yaşanan yetersizlik, israf ve beklemelerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı (OSİB) taşra teşkilatından elde edilen veriler ile CITES ve Uygunluk Belgesi verilmesi süreçlerinin mevcut durumu incelenmiştir. Buradan hareketle sistemin işleyişini engelleyen riskler ve problemler tespit edilmiştir. Her bir problemin kök nedenini açığa çıkarmak için 5 Niçin (5N) metodundan yararlanılmıştır. Kaizen ve risk değerlendirme yöntemleri ışığında iyileştirmeler için öneriler sunulmuştur. Süreç detaylı bir şekilde incelenerek, mevcut sürecin takt süresi ve çevrim süresi belirlenmiş ve değer akış haritası çıkarılmıştır. Kaizen ve risk değerlendirme çalışmalarına dayanarak geliştirilen gelecek durum değer akış haritasında, yalın üretime ters düşen işlemlerden kaçınılmıştır. Buna göre yapılan iyileştirmeler ile gelecek durumda, temin süresi, bekleme ve stok seviyesinde azalma sağlanmıştır. Ayrıca, mevcut durum süreci ile gelecek durum senaryosunu karşılaştıran iki simülasyon modeli geliştirilmiştir. Bu şekilde, yalın üretim ve Değer Akış Haritalama (DAH) yöntemlerinin getirileri simülasyon yöntemi ile doğrulanmıştır. Öneriler doğrultusunda OSİB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan yazılım programının, süreçte ne kadar iyileşme sağladığı somut verilerle görülmüştür. Mevcut durum ve gelecek durum haritalarında elde edilen performans değerleri karşılaştırılarak, ilave iyileştirmeler önerilmiştir. Bu çalışmanın, OSİB ve diğer kamu kurumlarına ait başka süreçlerde de yapılacak iyileştirme çalışmalarına örnek olması beklenmektedir. Anahtar Sözcükler Yalın üretim, değer akış haritalama, simülasyon, süreç iyileştirme
Özet (Çeviri)
This study is about lean thinking and lean production tools derived from the Toyota Production System. The purpose of this study is to eliminate inefficiency, waste and unnecassary waiting specifically in the public sector by utilizing lean production techniques. In this context, the current status of the process of CITES and Conformity Certificate has been examined with the data obtained from the provincial organization of Ministry of Forestry and Water Affairs (MFWA) of the Republic of Turkey. The risks and problems that prevent the functioning of the system have been identified. To remove the root cause of each problem, 5 Why method has been utilized. In the light of Kaizen and risk assessment, suggestions for improvement have been presented. By monitoring the current process in detail, tact time and cycle time of the process have been determined and value stream map has been created. Avoiding operations contrary to the lean manufacturing, a value stream map has been developed for the future state. The reduction has been achieved in the supply time and waiting with the improvement studies in the future scenerio. Two simulation models have been developed to compare the current process and future case scenario. In this way, the yields of lean manufacturing and Value Stream Mapping methods have been confirmed by the simulation method. It has been seen that the software program developed by the Operation Department of MFWA in the direction of the suggestions provides a concrete improvement in the process. By comparing the performance values obtained from the present and future state maps, additional improvements have been suggested. This work is expected to present an example for other improvement studies that can be made in MFWA and in the other public organizations. Keywords Lean manufacturing, value stream mapping, simulation, process improvement