Kanada muhasebe sisteminin incelenmesi
The analysis of Canadian accounting system
- Tez No: 240371
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çağımızda, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetler günden güne artmakta, bu gelişmelere paralel olarak ülkelerin muhasebe uygulamaları da giderek birbiri ile daha uyumlu hale gelmektedir. Tarihi gelişi çerçevesinde Avrupa ve A.B.D.'nin sosyo-ekonomik anlamda (ve dolayısıyla muhasebe uygulamaları alanında) etkisi altında kalan Kanada, tüm bu etkileri mümkün mertebe birbiri ile uyumlu bir şekilde kendi muhasebe sistemi içerisinde bütünleştirmeyi başarmış, Türkiye'de pek çok alanda model alınan batı medeniyetinin akademik anlamda üzerinde pek çalışılmamış bir üyesidir.2011 yılına kadar Muhasebe Sistemini bir takım değişikliklere tabi tutarak UFRS'ye geçmeyi planlayan Kanada'nın muhasebe sistemi üzerinde devletin ve diğer ilgili kamu kuruluşlarının etkisi azdır. Fakat muhasebe uygulamaları ile ilgili düzenlemeler mesleki tüzel kişilerce oluşturulan standartlarla çok sıkı şekilde yapılmaktadır. Meslek odalarınca standart bazlı olarak meydana getirilmiş olan Kanada Genel Kabul Görmüş Muhasebe Prensipleri (Canadian GAAP), A.B.D., Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerin muhasebe uygulamalarına benzer özellikler göstermektedir. Türkiye gibi kamunun etkisinde bina edilmiş muhasebe sistemlerine göre ise önemli farklılıklara sahiptir.Günümüzde, küreselleşmeden etkilenen çoğu ülke için geçerli olduğu gibi Canadian GAAP'i UFRS ile uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapmaktadır. Kanada da hali hazırda standart bazlı ve UFRS ile benzer öngörülere sahip bir muhasebe uygulama seti uygulana geldiğinden, 2011 yılında tamamlanması planlanan UFRS'ye geçiş sürecinin muhasebe uygulamaları üzerinde olumsuz etkileri olacağı düşünülmemektedir. Kanada'da UFRS'ye geçiş, Canadian GAAP'ı tamamen iptal etmek şeklinde değil de, Canadian GAAP'ı UFRS'ye tam uyumlu hale getirmek şeklinde planlanmıştır. Dolayısıyla bu süreç radikal bir sistem değişikliğinden çok çalışmamızın dördüncü bölümünde bahsettiğimiz iki sistem arasındaki farklılıkların giderilmesinden ibaret olacaktır.
Özet (Çeviri)
As economic activities between countries are increasing day by day, in parallel with these developments, accounting practices of countries are becoming increasingly more compatible with each other. Canadian Accounting system, which is historically influenced by European and U.S. practices, but in Turkey this country is not trated as a major case on the academic sense.Until 2011, Canadian Accounting System subjects to some changes for transition to IFRS. In Canada, Governement has no much influence on Canadian Generally Accepted Accounting Principles (Canadian GAAP). However, regulations related to accounting practices with standards established by professional entities are very strict. Accounting bodys of Canada show similar characteristics with the accounting practices of countries like Australia, U.S., U.K. But they have important differences against European countries and Turkey.Today, like the other countries are affected by globalization, Canada is trying to make Canadian GAAP compatible with IFRS. IFRS-based standards and Canadian GAAP already have similar predictions, so IFRS transition process is not thought to be adverse effects. To make full compliance between IFRS and Canadian GAAP, Canadian GAAP won?t be subject to a cancellation but to a modification. Therefore, this process rather than a radical system changes,it will be like the diminution of the differences between the two sets of accounting standarts .