Bireyci-toplumcu, idealist-relativist ve materyalist eğilimler ile hedonik alışveriş arasındaki ilişkiler
Relations between individualist-collectivist, idealist-relativist and materialist tendencies and hedonic shopping
- Tez No: 240388
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TORLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kültür, insanın yaşam pratiklerini ve düşünce sistemini etkileyen soyut ve somut unsurlardan oluşan bir kavramdır. Kültürün içinde yer alan bireycilik-toplumculuk, idealizm-relativizm ve materyalizm kültürün soyut ve somut taraflarını içeren kavramlardır. İnsanın, toplumla olan bağlantısının bir ifade derecesi olan bireycilik-toplumculuk, insanın ahlak anlayışının bir ifadesi olan idealizm-relativizm ve insanın hayatında maddi unsurlara önem verme derecesi olan materyalizm, insanın düşünce ve yaşam pratikleri ile bir ilişki içindedir. İnsanın yaşam pratiği içinde yer alan hedonik alışveriş davranışının da yukarıda ifade edilen kültürel unsurlar arasında bir ilişkisi söz konusu olmaktadır.Bireycilik-toplumculuk, idealizm-relativizm ve materyalizm eğilimleri ile hedonik alışveriş arasındaki ilişkilerin incelenmesi bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Devlet ve vakıf üniversitesi öğrencileri arasında yapılan bu çalışmada hedonik alışveriş ile bireycilik-toplumculuk, idealizm-relativizm, materyalizm eğilimleri ve demografik faktörler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Anket tekniği kullanılarak elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda, bireycilik-toplumculuk, relativizm ve materyalizmin hedonik alışverişle anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca cinsiyet, gelir, yaşanılan bölge farklılığı gibi demografik faktörlerle de hedonik alışveriş arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is a concept consisting of concrete and abstract elements which affect life practices and systems of though of individuals. Individualism-collectivism, idealism-relativism and materialism, which are parts of the culture, are concepts that include the abstract and concrete sides of culture. Individualism-collectivism, which is an extent of expression of the relation of individual with his/her society; idealism-relativism, which is an expression of the ethical understanding of an individual; and materialism, which measures the extent to which individuals give importance to material elements in their lives, are all in some kind of relation with the thought and living practices of individuals. Hedonic shopping behavior, which is in the living practice of individuals, is in some kind of relation with the cultural elements mentioned above.Basic subject of this study is examination of relations between individualism-collectivism, idealism-relativism and materialism, on one hand, and hedonic shopping, on the other. In this study which was conducted among students enrolled at public and private universities, relations between tendencies for individualism-collectivism, idealism-relativism, materialism, as well as demographic factors have been examined. As a result of statistical analysis of the data which were obtained through survey method, significant relation has been found out between individualism-collectivism, idealism-relativism and materialism and hedonic shopping. In addition, significant relation has been found out between demographic factors like differences of living area, gender, and income, and hedonic shopping.