Isparta İli içme suyu kaynaklarında nitrat fosfat ve florür dağılımının araştırılması
  1. Tez No: 57223
  2. Yazar: ESENGÜL KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada İsparta il sınırlan içindeki göl, akarsu, nehir ve kaynaklardaki nitrit, nitrat, florür, fosfat ve iyodür miktarlarının belirlenmesi ve bu miktarların Türk Standartları ve Dünya Sağlık Örgütü değerlerine uyup uymadığının tayini, ayrıca bu tayin edilen parametrelerin insan sağlığına ve çevreye olan etkilerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu tayinleri yapmak için İsparta ili sınırları içinde belli başlı istasyonlar seçilmiştir. Bu istasyonlar sırasıyla; Mehmet Tönge ve Çünür mahalleleri Su Deposu, Karbuz Çeşmesi, Gölcük Gölü, Milas Çeşme Suyu, İsparta Deresi, Andık Deresi, Ayazma Çeşmesi, Anadolu Mahallesi Ev İçme Suyu'dur. Bu istasyonlardan alınan suların kimyasal analMerinin hepsi UV spektrofotometresi ile yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda bulunan değerlerin Türk Standartları ve Dünya Sağlık Örgütünün değerlerine uygun olduğu görülmüştür. Buna rağmen gelecekte oluşabilecek çevre kirliliği ve insan sağlığına etkileri açısından yine de bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, it has been aimed to determine the amounts of nitrite, nitrate, fluoride, phosphate, iodide in the lakes, rivers, streams and sources in the vicinity of İsparta and to determine whether these amounts are suitable to the degrees of TSE and WHO. Also, it has been aimed to consider the effects of these determined parameters to human health and environment. To perform these determinations, the chief stations in İsparta have been chosen. These stations are, respectively, the Mehmet Tönge and Çünür Water-Tank, the Karbuz Fountain, Lake Gölcük, Fountain Water of Milas, the İsparta Stream, the Andık Stream, the Ayazma Fountain and the water flowing at houses in the quarter of Anadolu. All of the chemical analysis of the waters taken from these stations have been performed by UV spectrophotometer. As the result of these analyses, it has been found that the degrees obtained are suitable to the degrees of TSE and WHO. Despite this, some precautions must be taken in respect of environmental pollution to appear in the future and its effects to human health.