İnsan kaynaklarında e-dönüşüm ve e-ilanlara ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research related to e-transformation and e-postings in the human resources
  1. Tez No: 240398
  2. Yazar: ÖZNUR ATEŞ (ÜÇER)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İnsan kaynakları yönetimi, organizasyon için en etkili işgücünü bulmak, geliştirmek ve bunun sürekliliğini sağlamak amacıyla ortaya konan faaliyetler bütünüdür. Günümüzde insan kaynakları yönetiminin bazı fonksiyonları küreselleşme ve teknolojik gelişmelerden etkilenerek elektronik ortama taşınmıştır. İnsan kaynakları yönetimi fonksiyonlarından işe alma fonksiyonu da, çağın gereğine uygun olarak eylemlerini elektronik ortama taşımış ve e-işe alma fonksiyonuna dönüşmüştür.Bu araştırmanın ilk bölümünde insan kaynakları fonksiyonları incelenmiş, işe alma fonksiyonu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümünde insan kaynaklarında yaşanan dönüşüm ve bunun bir sonucu olan e-işe alma ve yerleştirme incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'deki elektronik iş bulma sitelerindeki iş ilanları belirli parametrelere bağlı olarak karşılaştırmalı bir biçimde incelenerek, Türkiye'deki işe alma sürecinde bu dönüşümün nasıl gerçekleştiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources management is composition of activities in order to find out the most effective workforce, develop and to maintain the continuity of this for the organisation.Today, some of the functions of human resources managament were transferred to electronic environment by being affected from the globalization and technological developments.The recruitment function from the human resource management functions moved the actions to the electronic environment according to the age requirements and were converted into e-recruitment functions.In the first chapter of this research the functions of human resources was examined and the employment function was studied in detais In the second chapter, the transformation of human resources and e-recruitment and placement as the result of this process were investigated and the transformation of human resources as a result of e-recruitment placement were investigated. In the third and final chapters, the job postings in finding job site in Turkey, depending on specific parameters in a comparative format were examined and is tried to explain how this transformation occurred in the process of recruitment in Turkey