The tragic hero in fiction: A comparative analysis of Crime and Punishment and A Portrait of the Artist as A Young Man
Romandaki trajik kahraman: Suç ve Ceza ve sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı romanların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 240402
  2. Yazar: OĞUZHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky'nin Suç ve Ceza ve James Joyce'un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı eserlerindeki trajik kahramanları ve bu kahramanların evrimini ele alan karşılaştırmalı bir çalışmadır. Modern edebiyatın temsilcileri olan bu iki romanın başkahramaları Aristo tarafından oluşturulan klasik trajik normlara uymayan bazı özellikler ortaya koymaktadırlar. Bu tezin amacı bu iki romanın başkahramanlarını inceleyerek modern bir trajik kahraman anlayışı oluşturmaktır. Bu sebepten dolayı, trajik kuramların temelleri ve gelişimiyle birlikte trajik kahramanların zaman içindeki algılanışlarının kavranması önemlidir. Bu tezde yöntem olarak genelden özele doğru bir metod kullanılmıştır. İlk olarak, edebî bir biçim olarak trajedi, edebiyattaki yeri, tarihsel gelişimi ve çeşitli özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Daha sonra, söz konusu trajik kahramanların daha iyi değerlendirilebilmesi için çeşitli trajik kuramlar ve trajik kahraman kavramının bir sunumu yapılmıştır. İkinci bölümde, Dostoyevsky'nin Suç ve Ceza romanının başkahramanları Raskolnikov ve Sonia tartışılmıştır. Sosyal ortamın ve yazarın biyografik geçmişinin incelenmesi bu karakterlerin trajik özelliklerinin anlaşılmasında yararlı olmuştur. Üçüncü bölümde, Sanatçının bir Genç Adam olarak Portresi romanının başkarakterinin incelenmesinde aynı yöntemler uygulanmıştır. Karşılaştırma kısmında, bu romanların başkahramanları, trajik konumlarının daha iyi anlaşılması için çeşitli açılardan incelenmiştir. Bu karşılaştırma, farklı edebî eğilimler gösterseler bile, modern trajik kahramanların artık klasik trajik özellikleri taşımadıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study of tragic heroes in Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky?s Crime and Punishment and James Joyce?s A Portrait of the Artist as a Young Man. As representatives of modern literature, the protagonists of these two novels bear some qualities which are contrary to the classical norms on tragic heroes set by Aristotle. The aim of this thesis is to establish a modern perception of tragic heroes by evaluating the protagonists of these two novels. For this reason, it is necessary to understand the foundations and the development of tragic theories and the perceptions of tragic heroes throughout time. The approach of this thesis has been from general to particular. First, the concept of tragedy as a literary genre has been comprehensively studied by considering its place in literature, historical development and its different aspects. Then, a number of tragic theories and the concept of tragic hero have been presented for a better evaluation of the protagonists in question. In the second chapter, the protagonists of Dostoyevsky's Crime and Punishment, Raskolnikov and Sonia, have been studied. Inspection of the social milieu and the biographical background of the author have been useful in understanding the traits that shaped the tragic heroes. In the third chapter, the same procedures have been used in order to investigate the protagonist of A Portrait of the Artist as a Young Man. In the comparative section, the protagonists of these novels have been studied from several perspectives in order to better reveal their tragic status. This comparison reveals that although they represent different literary tendencies, modern tragic heroes do not carry the classical tragic traits any more.