Milli eskrimcilerle eskrim sporuna yeni başlayan eskrimcilerin bazı fiziksel, biyomotor özellikleriyle vücut yağ yüzdelerinin araştırılması
National fencers and new starters investigation of some phsical, biyomotor and the percentage of body fats
- Tez No: 240476
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmayla Milli eskrimcilerle eskrim sporuna yeni başlayan sporcuların fiziksel uygunluk ölçümlerinden, uzunluk, genişlik ve çevre ölçümleri ile fiziksel performans seviye belirleme ölçümlerinden, 20m sprint, dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve esneklik ölçümlerinde elde ettikleri dereceler bakımından farklılıklar ve benzerlikler araştırıldı.Bu çalışmada 12 bayan 12 erkek Milli eskrim sporcusu ile eskrim sporuna yeni başlayan 12 bayan 12 erkek, toplam 48 denek üzerinde yapıldı.Verilerin düzenlenmesinde MS Excel tablolama paket programı, İstatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With this study the differences or the similarities for the scores which have been involved the peculiar to physical fitness; length, width and circium measurements tests, physical fitness levelling tests, 20m sprint, jump up, jump while standing and flexibility tests that achieved by sportsmen who are high level fencers and new begginner fencers was resarched.Total of 48 subject, 12 women, 12 man high level fencers and 12 women, 12 man new begginner fencers were participated in this studyMs Excel Spreadsheet Programme was used in the arrangement of data, SPSS statistic package programme was used in the arrangement of tables and statistic analysis.