Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen birinci kademe yardımcı antrenör yetiştirme kurslarının verimlilik düzeyi araştırılması
First stage level assistant coach training course?s efficiency grades which conducted by Prime Ministry Youth and Sports General Directorate, Department of Sports Education
- Tez No: 240475
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Birinci Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kurslarının Verimlilik Düzeyi araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Mersin, Kütahya, Eskişehir, Aksaray illerinde 11 farklı branşta açılan Birinci Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kurslarına katılan antrenör adayları ve bu kurslarda görevli öğretim görevlileri oluşturmaktadır. Kurslara katılan antrenör adayları ve bu kurslarda görevli öğretim görevlilerine anket yöntemi uygulanmıştır. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Birinci Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kurslarının Verimlilik Düzeyinin Araştırılması amacıyla anket düzenlenmiştir. Bu amaçla düzenlenen anket 2008 yılında 8 ilde açılan Birinci Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kurslarına katılan kişilere verildi. Toplam 450 adet anket verilmiştir. Geri dönen 335 adeti değerlendirmeye alındı.Anket iki bölüm halinde düzenlenmiş olup; ilk bölümde kişisel özellikleri belirlemeye yönelik maddelere yer verilmiştir. İkinci bölümü ise; likert tipi 5'li ölçek kullanılmıştır. Anketörler 5'li likert tipi ayırma ölçeğinde sorulara; kendilerine göre doğru buldukları Kesinlikle katılmıyorum (1 puan), Katılmıyorum(2 puan), Kararsızım (3 puan), Katılıyorum (4 puan) ve Kesinlikle Katılıyorum (5 puan) şıklarından birini işaretlemek suretiyle cevaplandırdılar. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 16 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans (f), yüzde (%), ki-kare ve cross tabulation (çapraz tablolama) analizlerinden faydalanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, .05 anlamlılık düzeyi dikkate alınmıştır.Sonuç olarak katılımcıların cinsiyetlerine göre verdikleri cevaplar arasında .05 anlamlılık düzeyinde yapılan ki-kare ve cross-tabulation testlerinde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is being investigated the First Stage Level Assistant coach Training Course?s Efficiency grades which conducted by Prime Ministry Youth and Sports General Directorate, Department of Sports Education. The research universe conducted by trainers and teachin staffs of the First Level Training Courses which province in 11 different branches at Ankara, Izmir, Istanbul, Kocaeli, Mersin, Kütahya, Eskişehir, Aksaray. Survey method is applied to the trainers and teaching staffs of the courses.Surveys applied for investigate the First Stage Level Assistant coach Training Course?s Efficiency grades which conducted by Prime Ministry Youth and Sports General Directorate, Department of Sports Education. The Surveys given to person who participate in First Stage Level Assistant coach Training Courses which opened in 20008 at 8 city. İn total 450 survey given and 355 of the surveys receive to assesment which get back. Questionnaires have been organized into two sections, the first section of the personal characteristics to determine where the substances are given. The second part; 5?scale Likert-type scale was used. Pollsters are answered the questions of 5?scale Likert-type scale separation of the question, according to them where they found the right certainly do not agree (1 point), I do not agree (2 points), Indecisive (3 points), agree (4 points), and definitely agree (5 points). For statistical analysis of the data obtained SPSS 16 package program were used. Data analysis of the frequency (f), percentage (%), chi-square and cross tabulation (cross spreadsheet) analysis has been benefiting from. Statistical analysis and interpretation of data, the .05 level of significance is taken into account.As a result, according to the gender of participants between the answers at the .05 level of significance and that squared significant relationships in cross-tabulation test has emerged.