The myth of Ulysses in European literature
Avrupa edebiyatında Ulysses miti
  1. Tez No: 240501
  2. Yazar: BURAK ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, eski Yunan' daki Homer'ın arketipsel bir karakteri olan Ulysses hakkındadır. Sonraki evrelerde hem edebileştirilmiş hem de edebi mit olarak, arketip tarihsel bir yolla çağın felsefi altyapısı göz önüne alarak ele alınmıştır. Yunan menşesinden başlayarak arketip, Ortaçağ geleneğiyle ilişkili olarak İtalyan edebiyatında Dante Alighieri'nin eseri İlahi Komedya'da, Rönesans geleneğiyle ilişkili olarak Fransız edebiyatında Joachim Du Bellay' in sonelerinde, Viktorya geleneğiyle ilişkili olarak İngiliz edebiyatında Alfred Lord Tennyson' un Ulysses eserinde ve son olarak modern İrlanda edebiyatında James Joyce' un Ulysses' inde analiz edilmektedir. Bu sanat eserleri arketipin Avrupa edebiyatındaki gelişme süreciyle ve ortaya çıktığı çağların felsefi alt yapısıyla alakalı olarak tartışılmıştır. Çalışmamızın teorik tabanı bazı alimlerin katkılarına dayanmaktadır ki, bunları W. Watt, Adler, Jung, Campbell, Claude Levi-Strauss, Mircea Eliade, Vickery, Frazer, Mche, William Robertson Smith, Brunel, Ken Dowden, Propp ve Raglan olarak sıralayabiliriz. Çalışmamızda teorik bir önem yaratmak adına bazı metot ve prensiplerden faydalanılmış olup bunlar, metinler arası karşılaştırma, edebi teori, mit eleştirisi, tema incelmesi ve metin incelemesi olarak adlandırılabilir. Çalışmamızın yapısı belirli bir şemaya göre yapılmıştır. Bir giriş bölümünü izleyen beş bölüm ve bunların alt başlıklarını kapsar. Tez konumuza son bir bakış olan sonuç bölümü ve ardından kaynakça ve dizinle biter.
Özet (Çeviri)
The present thesis is a research on the archetype of Ulysses, which originated in ancient Greece and was given a literary representation by Homer. Both as a literalised and literary myth in latter stages of its development, the archetype is handled in relation to the philosophical background of its age in a diachronical way. Starting from its Greek genesis, the archetype is analyzed in Italian literature in relation to Medieval tradition with Dante Alighieri?s The Divine Comedy, in French literature, in relation to Renaissance tradition with Joachim Du Bellay?s sonnets, in English literature, in relation to Victorian tradition with Alfred Lord Tennyson?s Ulysses, and finally in modern Irish literature with James Joyce?s Ulysses. These works of art are discussed in respect to the archetype?s development in European literature and its references in the age?s philosophical background. The theoretical bases of our study is constructed on contributions of some scholars that of W. Watt, Adler, Jung, Campbell, Claude Levi-Strauss, Mircea Eliade, Vickery, Frazer, Mche, William Robertson Smith, Brunel, Ken Dowden, Propp and Raglan. In order to create a theoretical ground in our study, some methods and principles of research are to be applied, which are namely, text analysis, intertextualism, literary theory, myth-criticism, thematology, and text-analysis. The structural level of our study corresponds to the certain schemas. It consists of an introduction followed by five other chapters and each chapter includes some other subtitles. The thesis ends with a conclusion part as a final view to our study, followed by a bibliography and an index.