İnsan kaynakları yönetiminde personel güçlendirmenin örgüt performansı üzerindeki etkileri
Effects of personnel empowerment on organizational performance in human resources
- Tez No: 240506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz piyasalarında işletmelerin ayakta durabilmeleri ve işletme hedeflerine ulaşabilmeleri için insan kaynaklarını etkili ve doğru kullanmaları çok önemlidir. Personel ve personel güçlendirme kavramları insan kaynaklarının etkili kullanımında önemli birer ekipman olup, işletmelerde yapılan bu alandaki çalışmalar her geçen gün önemini arttırmaktadır.Öte yandan geliştirilen bu stratejiler ve bu alanda yapılan akademik çalışmaların büyük bölümü örgüt performansı üzerinden yürütülmektedir. Artık günümüzde işletmeler daha çok örgütler halinde düşünülerek, örgüt içerisi iletişim, performans artışı, kalite artırımına yönelik çalışmaların büyük çoğunluğu örgüt performansına yöneliktir.Yapılan bu çalışmada, personel güçlendirme ve örgüt performansı arasındaki ilişki deneysel olarak incelenmiş olup, bu ilişkinin insan kaynakları yönetimi üzerinde bazı etkileri ortaya konmuştur. Her iki kavram da insan kaynakları yönetimi açısından ele alınarak, bu iki kavram arasında olası değerlendirmenin şekli, yönü ve alınabilecek stratejik durumların analizi yapılmıştır. Araştırmanın kavramlar bölümünde insan kaynakları yönetimi ile ilgili genel kavramların verilmesi ve konu ile ilgili literatür bilginin verilmesi amaçlanmış olup, bu amaçla yapılan kaynak taraması sonucunda personel kavramı, personel yönetimi kavramı ve bu kavramların alt bileşenleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to use effectively human resources for an organization in nowadays markets. Personnel and personnel empowerment concepts are important equipments which are used for effective using of human resources, and researches which are focused on this area are increasing its importance day by day.On the other hand a great deal of these developed strategies and academic articles are focused on organizational performance. Nowadays, firms are seen as organizations, and a great deal of researches on comunication within organization, performance increasing, and researches focused on quality enhancements are directed to organization performance.In this research, personnel empowerment and organizational performance relations were experimantally examined, and some effects of this relation on human resources were evaluated. Both two concepts were evaluated in terms of human resources, and strategical situations, direction of this relation and its probable other situations were examined. At the conceptual stage of research, human resources management and its collectral concepts were discussed within literature in detail and after source scans, personnel concept, personnel management and subconcepts of these topics were discussed.