Personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi: Sivil toplum kuruluşu örneği
The effect of staff empowerment on organizational commitment: The case of non governmental organization
  1. Tez No: 727081
  2. Yazar: İMAN KARADİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojideki gelişim, artan rekabet, küreselleşme gibi değişim gösteren koşullar örgütlerde insan faktörünün önemini arttırmıştır. Bu gelişmeler karşısında insan kaynakları yönetiminde farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Personel güçlendirme ile örgütsel bağlılık bu yaklaşımların arasında yer almaktadırlar. Bu çalışmanın amacı personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde sırasıyla personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık kavramlala ilgili kavramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde iki kavram arasındaki ilişki incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırma yer almaktadır. Çalışmamız bir sivil toplum kuruluş çalışanların tamamına uygulanmıştır. Ankette sosyo demografik verilere yönelik bir ölçek, personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık için ayrı ölçekler kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programında yapılmıştır. Yapılan analizler oluşturulan hipotezler doğrultusunda eldeki verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Analizi, Spearman's Rho Korelasyon Analizi ve Bağımsız Örneklem T testi kullanılmış ve verilerin Cronbach's Alpha değerleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda personeli güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerine etkisi açıklanmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing conditions such as the development in technology, increasing competition and globalization have increased the importance of the human factor in organizations. Regardless of these developments, different approaches have emerged in human resources management. Staff empowerment and organizational commitment are among these approaches. The aim of this study is to examine the effect of employee empowerment on organizational commitment. The study consists of 4 parts. In the first and second sections, conceptual information about the concepts of personnel empowerment and organizational commitment are given, respectively. In the third chapter, the relationship between the two concepts is examined. In the fourth chapter, there is the research. Our study was applied to all employees of a non-governmental organization. A scale for socio-demographic data and separate scales for staff empowerment and organizational commitment were used in the survey. The analysis of the data was made in the SPSS package program. Mann Whitney U Analysis, Spearman's Rho Correlation Analysis and Independent Sample T test were used in the evaluation of the available data in line with the hypotheses made and Cronbach's Alpha values of the data were examined. In accordance with the findings obtained as a result of the analyzes, the effect of empowering the personnel on organizational commitment was explained and suggestions were made.