Güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik öğretmenliği programında okuyan öğrencilerin mesleki heyecan ve kaygıları
The professional enthusiasm and worries of the music students of fine arts education programme
- Tez No: 240526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada; Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Programında okuyan öğrencilerin mesleki heyecan ve kaygılarının incelenmesi bu bağlamda öğretmen adaylarının daha tutarlı, disiplinli çalışmaları, mesleki hayata daha özgüvenli, daha cesaretli adım atmalarını incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, İnönü Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi 4. sınıf 35 erkek ve 85 kız olmak üzere toplam 120 öğrencinin görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında tablolar hazırlanmış ve yorumlar yapılmıştır. Yorumlama sonucunda ise problemin sonuçları saptanmıştır.Bu araştırmada KPSS sınavının müzik öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin motivasyonlarını ne kadar etkilediği ve mesleki kaygılarının, yani atanamama kaygılarının ne kadar arttığı ve çağdaş müzik öğretmeni yetiştirilmesi hedef alınarak, öğrencilerin mezuniyet sonrasında ilk ve orta öğretim kurumlarında düzenli ve planlı olarak eğitim-öğretimi yürütebilmesinin, bulunduğu ortam içerisinde uyumlu çalışabilmesinin ve eğitime katkı sağlayabilmesinin araştırılmasına yönelik genel bir değerlendirmeye varılmaya çalışılmış ve bu nedene dayanılarak da halen yürürlükteki Müzik Öğretmenliği Lisans Programı'ndaki derslerin işlevselliği tartışılmıştır.Müzik öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin motivasyonlarının sağlanması, mesleki heyecanlarının arttırılması ve mesleki kaygılarının en aza indirilmesi için çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; the professional enthusiasm and worries of the music students of Fine Arts Education programme has been done. And it has been done fort he research of the disciplined and consistent studies of the teachers conditates and to maket hem more confident and courageous in professionel life.In this research, the fourth class students, thirty- five male and eighty-five female, totally a hundred and twenty students, point of views from İnönü, Selçuk, Balıkesir,Cumhuriyet and Karadeniz Technical Universities has been learnt.According to the datum after the research some comments and tables has been prepared. Considering the comments; the conclusion of problems has been determined.In this study; how KPSS exam effects the motivation of the last class music students and how much their worries about appoinments increase, in short how much their professionel worries increase. By intending to educate modern music teachers; After the graduation, to run their edutation and teaching in an ordered and planned way at primary and secondary schools, to work harmoniously in their work conditions and to provide contribution to education, an evaluation has been done.And by considering these reasons the functıons of the stil valid music teachers licence programme has been discussed.Some solution advices, to provide the motivation of the last class music teacher students and to increase the professionel enthusiasm and decrease their professionel worries to the up most level, has been made.