Türkiye'deki ilköğretim okullarında müzik eğitiminde kullanılan okul şarkılarının, eğitim müziği besteleme teknikleri bakımından incelenmesi
The analysis of children songs used for music education in primary schools in Turkey on the basis of composition techniques of education music
  1. Tez No: 240527
  2. Yazar: ŞÜKRÜ GÖKTUĞ KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVER ACİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada 2008?2009 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'deki ilköğretim okullarında müzik dersinde kullanılan kitaplarda yer alan 210 adet okul şarkısı, eğitim müziği besteleme teknikleri olarak adlandırılan yöntemlere göre incelenmiş ve yapısal özellikleri tespit edilmiştir. Bu kapsamda okul şarkılarının türleri, konuları, ses sınırları, ölçü yapıları, karar sesleri, tonal-makamsal yapıları, formsal yapıları, tekseslilik-çokseslilik durumları ve prozodi yapıları ele alınmış ve bu özelliklere göre sınıflandırma yapılmıştır. Sayılan özelliklerin çocuk gelişimi ile alakalı olanlarının gelişim özelliklerine uygunluğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde okul şarkılarının eğitimde kullanılabilirliği ve amaçlara uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, 210 children songs which have taken place in music lesson books of primary schools of 2008-2009 education and instruction year in Turkey have been analyzed according to composition techniques of education music, and structural features of those songs have been found out. In this context, varieties, topics, voice area, rhythmic structures, scales, tonal-maqam structures, forms, monophony-polyphony structures and prosody of children songs are handled and classified according to those features. The appropriateness of determined features, which related to child development, to the development features have been tried to find out. Thus, employability of children songs in education and appropriateness of them to the purposes have been assessed.