Müzik öğretmeni adaylarının öz düzenleme becerileri ve akademik erteleme düzeyleri ile bireysel çalgı dersi başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Dokuz Eylül Üniversitesi örneği
An investigation of the relationship between self-regulated learning skills, academic procrastination levels and achievement in individual instrument class of prospective music teachers: The case of Dokuz Eylül University
- Tez No: 893387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN UÇAL CANAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Müzik eğitimi bireylerin gelişimlerine sağladığı olumlu katkılar sayesinde eğitim süreci içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde bireylerin amaçlarına bağlı olarak müzik eğitimi genel, özengen ve mesleki müzik eğitimi olarak farklı kollara ayrılmaktadır. Mesleki müzik eğitimi genel ve özengen müzik eğitiminden farklı olarak profesyonel anlamda çalışmalar yapmak isteyen kişilerin aldığı eğitimdir ve müzik öğretmenliği lisans programında okuyan öğrenciler mesleki müzik eğitimi almaktadırlar. Bireysel çalgı eğitimi, müzik öğretmenliği lisans programının yedi dönemini kapsayarak uzun bir süreçte yer almaktadır ve buna bağlı olarak müzik öğretmenlerinin çalgı çalabilme ve öğretebilme donanımı için oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Ülkemizde ve yurtdışında yapılan araştırmaların, bireysel çalgı başarısını etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu ortaya koyduğu görülmektedir. Bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının öz düzenleme becerileri ve akademik erteleme düzeyleri ile bireysel çalgı dersi başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desene göre yapılandırılan bu araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 1, 2, 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri 101 öğretmen adayından, nitel verileri ise 25 öğretmen adayından toplanmıştır. Araştırmada müzik öğretmeni adaylarının öz düzenleme becerilerinin düzeyinin belirlenebilmesi için Turan (2009) tarafından geliştirilen“Öz Düzenleyici Öğrenme Becerileri Ölçeği”, akademik erteleme düzeylerinin belirlenebilmesi için Ocak ve Bulut (2015) tarafından geliştirilen“Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği”ve bireysel çalgı başarılarını etkileyen faktörlerin belirlenebilmesi için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının öz düzenleme becerileri ve akademik erteleme düzeylerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde öz düzenleyici öğrenme becerileri puan ortalamalarının yüksek düzeyde olduğu; akademik erteleme davranışı puan ortalamalarının ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının öz düzenleme becerilerinin ve akademik erteleme düzeylerinin cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, mezun oldukları lise türüne, bakımını üstlendikleri birinin olup olmamasına, anne eğitim düzeylerine, genel not ortalamalarına ve okul öncesi eğitim alma sürelerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Müzik öğretmeni adaylarının ailelerindeki çocuk sayısına ve baba eğitim düzeyine göre öz düzenleme becerileri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermese de öğretmen adaylarının ailelerindeki çocuk sayısı ve baba eğitim düzeyleri akademik erteleme düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmuştur. Öğretmen adaylarının çalgı sınav puanlarına ve bireysel çalgısı dışında başka çalgı çalma durumlarına göre öz düzenleme becerileri ve akademik erteleme düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Bireysel çalgılarını farklı alanlarda kullanan öğretmen adaylarının öz düzenleme becerilerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği fakat akademik erteleme düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı çalışmalarında sergiledikleri öz düzenleme becerilerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde konser ya da sınav öncesinde çalışma düzeni ve çalışma sürelerine dair görüşlerin ön planda olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının akademik erteleme düzeylerine ilişkin görüşlerinde en çok psikolojik sebepler ve fiziksel sebeplerle erteleme yaptıkları görülmüştür. Çalışma dışında çalgı başarısını etkileyen faktörler çalgı çalışma disiplinine yönelik en çok görüş alan kategori olmakla birlikte psikolojik durum, öz güven, teorik bilgi, fiziksel hazır bulunuşluk, yetenekli olma, dinleme alışkanlığı, genetik özellikler ve öğretmen faktörü sonuçlar arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Music education holds an important place within education process due to its positive contributions to individuals' development. Nowadays, depending on individuals' goals, music education is divided into different branches: general, amateur, and professional music education. Professional music education, unlike general and amateur music education, is the training received by individuals who wish to work professionally in the field. Students who enrol in the music teaching undergraduate program get professional music education. Individual instrument training is a lengthy process that spans seven semesters of the music teaching undergraduate program and correspondingly, it holds a very important place in equipping music teachers with the ability to play and teach how to play an instrument. Surveys conducted both in our country and abroad have revealed that various factors influence individual instrument success. This study aims to examine the relationship between prospective music teachers self-regulation skills and academic procrastination levels with their individual instrument class success. This research is structured according to the converges parallel design that from mixed methods designs, is comprised by 1st, 2nd, 3rd, and 4th-year students studying in the Department of Music Education, Fine Arts Education Department at Dokuz Eylül University's Buca Faculty of Education during the 2023-2024 academic year. The quantitative data for the research were collected from 101 prospective teachers, while the qualitative data were gathered from 25 prospective teachers. The study employed the survey model from quantitative research methods and the interview technique from qualitative research methods. In the study, the“Self-Regulatory Learning Skills Scale”developed by Turan (2009) was used to determine the level of self-regulation skills of prospective music teachers, the“Academic Procrastination Behavior Scale”developed by Ocak and Bulut (2015) was used to determine the level of academic procrastination, and a semi-structured interview form prepared by the researcher was used to determine the factors affecting their individual instrument success. When examining the results related to prospective music teachers self-regulation skills and academic procrastination levels, it was found that the average scores for self-regulated learning skills were at a high level, whereas the average scores for academic procrastination behavior were at a moderate level. It was observed that there were no statistically significant differences in the prospective teachers self-regulation skills and academic procrastination levels based on their gender, grade level, type of high school they graduated from, whether or not they have someone to care for them, their mother's education level, their overall grade point average, and the duration of their preschool education. Although there were no statistically significant differences in the self-regulation skills of prospective music teachers based on the number of children in their families and their fathers' education levels, the number of children in their families and their fathers' education levels did create statistically significant differences in their academic procrastination levels. There are statistically significant differences in the prospective teachers' self-regulation skills and academic procrastination levels based on their instrument exam scores and whether they play other instruments besides their primary instrument. It was observed that prospective teachers who use their primary instrument in different areas showed statistically significant differences in their self-regulation skills, but their academic procrastination levels did not show statistically significant differences. When the results regarding the self-regulation skills of prospective music teachers in individual instrument studies were examined, it was observed that opinions on practice routines and practice durations before concerts or exams were prominent. In their views on academic procrastination levels, it was found that procrastinations were most often due to psychological and physical reasons. Factors affecting instrument performance outside of practice were the category with the most opinions on practice discipline, including psychological state, self-confidence, theoretical knowledge, physical readiness, talent, listening habits, genetic characteristics, and teacher influence.