Atatürk'ün çağdaşlaşma anlayışı
- Tez No: 240561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
15'inci yüzyılın ortalarından itibaren ?Cihan Devleti? konumuna ulaşan Devlet-i Ali Osman (Yüce Osmanlı Devleti), 19'uncu yüzyıla gelindiğinde, askeri gücünü büyük ölçüde kaybetmiş, Sanayi Devriminden olumsuz etkilenmiş, kapitülasyonların etkisi, tımar sisteminin bozulması ile ekonomik alanda zayıflamış ve eğitim alanında çağın gerisinde kalınması sonucu dağılmakla karşı karşıya kalmıştır. Devleti içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmaya yönelik dar kapsamlı reformlar yapılmaya çalışılmışsa da bunlar yeterli olmamıştır. Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük şeklinde beliren fikir akımları realiteden uzak kalmışlardır.Birinci Dünya Savaşı sonunda ülke işgal edilmiş, denetim İtilaf Devletleri'nin eline geçmiştir. Bu ortamda Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunu arkasına alarak Milli Mücadele hareketini başlatmış ve dünyada emsali olmayan bir zafer kazanmıştır.Atatürk askeri alanda kazanılan zaferi yeterli görmemiştir. O'nun için asıl hedef Türkiye Cumhuriyeti devletini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmaktır. Çağdaşlaşma hamlesini gerçekleştirmek için siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda inkılaplar yapılmıştır. İnkılapların en büyük özellikleri birbirlerini tamamlayan yapıda olmaları ve Türk ulusuna hak ettiği insanca yaşam ortamını sunmalarıdır.Atatürkçülük, Türkiye gerçekleriyle uyuşan, Türk ulusunun yapısına uyum sağlayan, hayalcilikten uzak ve uygulanabilir bir içeriğe sahiptir. Atatürk'ün çağdaşlaşma anlayışı dönemin fikir akımlarının ve ideolojilerinin üzerinde, statükocu değil, yaşayan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Glorious Ottoman State ?Devlet-i Ali Osman? had reached its superior position as the ?Earth State? after the mid 15th century. However in 19th century, losing most of his military power, badly effected from industrial revolution, economically weakend by foreign priviliges and collapse of the Timar system. The state has come to a shaltering point.Even though limited effords has made in order to rescue the state from perilous situation, those were futile.The ideas Ottomanism, Islamism and Turkism were far away from reality.After the First World War, the state was occupied and the enemy axis took the power. Under these conditions Mustafa Kemal Atatürk has started a National Resistance Initative with the help of the nation, and has gained an unmatched victory.On the other hand the military victory was not enough for him. The ultimate goal was to elevate the young republic to the level of the modern and prosperous civilizations. In order to make the modernizationThe principles that constitute Kemalism are realistic and competable to Turkish Region. The modernization philosophy of Ataturk were above the ideological currents of his time. They were not fontile status-quo they were alive.