Niyazi Berkes'in çağdaşlaşma anlayışı
Niyazi Berkes' contemporary understanding
  1. Tez No: 898232
  2. Yazar: OZAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Niyazi Berkes'in Türk sosyolojisinde ele aldığı çağdaşlaşma anlayışına dikkat çekilmiştir. Niyazi Berkes'in Osmanlı devletinin son dönem yenileşme politikalarından başlayarak irdelenen çağdaşlaşma süreci, Cumhuriyet rejimi ve Cumhuriyet sonrası döneme kadar devam ettirilmiştir. Cumhuriyet dönemindeki çağdaşlaşma anlayışı ve bunu inşa eden Atatürkçü gelişme çizgisi tasvir edilmeye çalışılmıştır. Atatürk'ün ilerlemeci ve gelişimci kimliği üzerinde durulmuş ve yalın bir anlatım ile Niyazi Berkes'in düşünceleri aktarılmaya çalışılmıştır. Tezde temel kaynak olarak özellikle Niyazi Berkes'in birincil kaynakları referans alınmıştır. Çağdaşlaşmanın Türk toplumunda ortaya çıkardığı olumlu/olumsuz iklim incelenmiş ve ortak değerler (din, gelenek, kültür vs.) ile yenileşme çabası arasındaki paradoks ele alınmıştır. Muhafazakâr düşünce anlayışına sahip olan gruplar ile yenilik savunucusu olan ilerlemeci grupların yaşadığı sürtüşmeler ve bunların topluma olan etkisi de ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been pointed out the modernization approach of Niyazi Berkes'in Turkish sociology. The modernization process of Niyazi Berkes, which is scrutinized storing from the last period of the Ottaman Empires'innavation policies, it was continued until the Republican regime and the past. Rebublican periad. The understanding of modernization in the Republican periad and the kamalist develapment linet hat built it were tried to be descriebed. Atatürk's progressive and develapmental identity was emphasized olsa the thoughts of Niyazi Berkers have been tried to be explained in a plain way. Especially Niyazi Berkers' primary sources were taken as reference as the main source in the thesis. The positive/negative climate created by modernization in Turkish sociaty has been examined and the paradox between comman valves (religian, traditianal, cultere, etc.) and the renewas effart is discussed. Conflicts experienced by groups that have a conservative mentality and progressive groups that are advacates of innovation and their impact on society have been tried to be revealed.