Turkish university EFL students' and instructors' views on the concept of the good (English) foreign language teacher
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen-öğreten Türk üniversite öğrencileri ve öğretmenlerinin iyi yabancı dil (İngilizce) öğretmeni kavramı üzerine görüşleri
  1. Tez No: 240576
  2. Yazar: DİLEK ÖNEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PHİLİP DURRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak İngilizce öğrenen-öğreten Türk üniversite öğrencileri ve öğretmenlerinin iyi yabancı dil (İngilizce) öğretmeninin özellikleri hakkındaki görüşlerini incelemektir. Ek olarak çalışma kültürel ve bağlamsal farklılıkların iyi bir yabancı dil (İngilizce) öğretmeni oluşumu üzerine olan görüşlerdeki değişikliklere etkisi olup olmadığını da alanyazına göndermeler yaparak bulmayı amaçlamamaktadır.Çalışmanın katılımcıları Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda (EÜ YDYO) 2008-2009 akademik döneminin bahar yarı yılında eğitim görmekte olan 300 üst, orta ve alt orta düzey sınıf öğrencisi ile öğrencilere eğitim vermekte olan 56 okutmandır. Katılımcılardan gerekli verinin toplanması için araştırmacı tarafından Likert tipi bir anket geliştirilerek kullanılmıştır.Veriyi incelemek için nitel veri inceleme teknikleri kullanılmıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin iyi yabancı dil (İngilizce) öğretmeninin özellikleri hakkındaki görüşlerini incelemek için verilen anketteki her ölçek ve bu ölçeklere ait maddeler için betimleyici ve yoruma dayalı istatistik kullanılmıştır.Kişisel özellikleri, sosyo-duyuşsal becerileri, akademik özellikleri ve öğretmenlik özellikleri dahil olmak üzere, iyi bir öğretmen olmanın tüm boyutları her iki grup tarafından da önemli bulunmuştur. Öğrenci ve öğretmenlerin görüşleri arasındaki tek kayda değer fark iyi dil öğretmeninin sosyo-duyuşsal becerilerinde görülmüştür. Öğretmenler ile karşılaştırıldığında öğrencilerin bu boyutu daha çok onayladıkları görülmüştür.Çalışmanın bulguları yabancı dil (İngilizce) öğretmenleri, dil öğretmeni eğitim programları ve öğretmen yetiştiricilerinin etkili yabancı dil öğretimini iyileştirmeleri için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate Turkish University EFL students? and instructors? views on the characteristics of a good (English) foreign language teacher. Additionally, the study attempts to explore whether cultural and contextual differences lead to different views of what constitutes a good (English) foreign language teacher with reference to the related literature.The participants of the study were 300 students of upper intermediate, intermediate and pre-intermediate classes and 56 instructors from Erciyes University School of Foreign Languages (EU SFL), in the spring term of 2008-2009 academic year. In order to gather the necessary data from the participants, a Likert type questionnaire developed by the researcher was used as an instrument.Quantitative data analysis techniques were used to analyze the data. Descriptive and inferential statistics both for the scales and the items in each scale of the given questionnaire were used in order to explore both students? and instructors? views on the qualities of a good (English) foreign language teacher.It is found that all aspects of good teaching were considered important by both groups, including personal qualities, socio-affective skills, academic qualities and teaching qualities. The only significant difference between the students? and the instructors? views was seen in good language teacher?s socio-affective skills. Compared to the instructors, the students endorsed this aspect more.The findings of the study may be beneficial for (English) foreign language teachers, language teacher education programs and trainers to improve effective foreign language teaching.