Krizlerin menkul kıymetler borsalarına etkisi : İMKB örneği
The effects of crisis on security exchange : İMKB case study
  1. Tez No: 240575
  2. Yazar: HATİCE GÖKÇE DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden biri o ülkenin finansal piyasalarının derinlik kazanmış olmasıdır. Sermayenin dağılımı sürecinde önemli rol oynayarak ekonominin devamlı yeniden yapılandırılması ve sonuçta ekonomik büyümenin sağlanmasına katkıda bulunması finansal sistemin en önemli işlevidir. Bu bakımdan borsalar ülkelerin finansal derinliliğini ortaya koyan en önemli göstergelerin başında gelir. Ülke içinde ya da dışında gelişen ve küreselleşmeyle bulaşıcılık etkisi artan krizlerin de kendilerini ilk olarak ve sonrasında artan bir şiddetle hissettirdikleri yerler yine borsalardır.Türkiye 2000?2001 krizinin ardından 27 çeyrek boyunca devam eden büyüme trendini 2008 krizinin ardından kaybetmiştir. Bu çalışma ile İMKB Ulusal Hisse Senetleri Endeksleri yoluyla krizin nerede başladığı, ne şekilde geliştiği ve ne yönde salınımına devam ettiği tablo ve grafikler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important criteria in showing the development level of a country is that financial markets of the country have gained depth. The most important function of financial system is reconstruction of economy and as a result of this, contribution to economical growth by playing a crucial role in the distribution process of capital. From this respect, Stock exchange is the leading indicator in showing countries? financial depth .The crisises that develop either internally and have a growing contagion effect with globalization, make themselves felt in stock exchange with an increasing severe.After the crisis in 2000-2001, Turkey has lost the growing trend lasting for twenty seven quarter in the following of 2008 crisis. With this study, we have tried to explain where the crisis has started via national share index of İstanbul stock exchange, how it has developed and how it has gained and in which way it has continued oscillation with the help of tables and graphics.