Investigating efl teachers' and their students' conceptions of professional teacher identity through metaphor analysis
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin ve öğrencilerinin mesleki öğretmen kimliği kavramına ilişkin imgelerinin metafor analizi yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 370217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AMANDA JANE AUDREY YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geçtiğimiz yıllarda çeşitli alanlarda yer tutan kimlik kavramının, giderek öne çıkan varlığı, son zamanlarda, öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarında önemli bir rol oynayan“mesleki öğretmen kimliği”kavramı alan yazınında da bir odak noktası haline gelmiştir. Bu bilimsel inceleme yabancı dil öğretmenlerinin, öğretmen olarak kendilerini nasıl ifade ettikleri ve öğrencileri tarafından nasıl ifade edildikleri arasındaki uyum ve uyumsuzluğu incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmanın verileri, Düzce Üniversitesi'nde yabancı dil olarak İngilizce öğreten 10 kişilik öğretmen grubundan ve bu öğretmenlerin 200 öğrencisinden, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bu veriler, öğretmenlerin ve öğrencilerin, öğretmenlerin mesleki kimliklerine yönelik algılarını açığa çıkarmak için, içerik analizine dayanan niteliksel bir araştırma yöntemi olan metafor analizi ile çözümlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları öğretmenlerin metaforlarını farklı temellere dayandırarak, kendi mesleki kimliklerini,“çiçeği burnunda olarak öğretmen”,“eğlence kaynağı olarak öğretmen”,“ilgi uyandırıcı olarak öğretmen”,“uzman olarak öğretmen”,“rehber olarak öğretmen”, ve“yetiştirici olarak öğretmen”başlıklarıyla 6 farklı kategori altında ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerden elde edilen 200 metaforik ifadenin analizi“sabır abidesi olarak öğretmen”,“otorite olarak öğretmen”,“görev aşığı olarak öğretmen”,“eğlence kaynağı olarak öğretmen”,“uzman olarak öğretmen”,“rehber olarak öğretmen”,“çift kişilikli olarak öğretmen”,“ilgi uyandırıcı olarak öğretmen”,“bilgi kaynağı olarak öğretmen”,“sır küpü olarak öğretmen”,“çiçeği burnunda olarak öğretmen”,“yetiştirici olarak öğretmen”,“kırkyama olarak öğretmen”, ve“ömür törpüsü olarak öğretmen”başlıklarıyla 14 farklı kategorinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin bazı metaforları öğrencilerin metaforlarıyla tamamen örtüşüyorken, bazı metaforik ifadelerde öğretmenler ve öğrenciler arasında uyumsuzluklar olduğu ortaya konulmuştur. Fakat öğretmenlerin davranış ve hareketleri, öğrencilerle ve öğrenciler arasındaki etkileşim sayesinde şekillendiği için, çalışmada yer alan çoğu öğretmen, öğrencilerden aldıkları geri bildirimler ışığında, sınıf içi uygulamalarını derinlemesine gözden geçirmenin yararlı olacağına inandıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The growing outstanding appeal of the notion of identity across a broad diversity of fields over the past years has been reflected in an intense focus recently in the body of literature on the concept of“professional teacher identity”which plays a crucial role in the classroom practices of language teachers. The current dissertation intended to investigate the consonance and dissonance between how foreign language instructors view themselves as“teachers”and how they are viewed by their students. In the present study, data were collected both from 10 Turkish language teachers instructing English as a foreign language at Düzce University and their 200 students by means of semi-structured interviews. Data were analyzed using metaphor analysis, which is a qualitative research methodology related to content analysis, to unveil the teachers' and their students' perceptions towards teachers' professional identity. The findings of the study revealed that the teachers basing their metaphors on different entailments depicted their professional identities under 6 distinct categories named“teacher as neophyte”,“teacher as entertainer”,“teacher as interest arouser”,“teacher as expert”,“teacher as guide”, and“teacher as nurturer”. Also, the analysis of the 200 metaphorical expressions of students gave rise to the emergence of 14 major themes named“teacher as agency of patience”,“teacher as authority”,“teacher as eager beaver”,“teacher as entertainer”,“teacher as expert”,“teacher as guide”,“teacher as Jekyll and Hyde”,“teacher as interest arouser”,“teacher as knowledge provider”,“teacher as mystery”,“teacher as neophyte”,“teacher as nurturer”,“teacher as patchwork”, and“teacher as trier to patience”. Moreover, it was revealed that although some metaphors of teachers overlapped completely with the ones given by their students, there were some mismatches between the metaphorical expressions proposed by the teachers and their students. However, as teachers' behaviours and actions were formed through interaction between and among students, most of the teachers strongly believed that it would be beneficial to make a thorough review of their practices in the light of the feedback they got from their students.