The relationship between past language learning experiences and foreign language anxiety of Turkish EFL students
Türkiye'deki üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin geçmiş yabancı dil öğrenim deneyimleri ile yabancı dil kaygıları arasındaki ilişki
- Tez No: 240579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATHEWS-AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin geçmiş dil öğrenim deneyimleri ile yabancı dil kaygıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Ayrıca, geçmiş dil öğrenme etmenlerinin dil kaygısı üzerinde ne ölçüde etkili olduğunu araştırmıştır. Çalışma, Bilkent ve Pamukkale Üniversiteleri, Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda üç farklı seviyede (orta altı, orta ve orta üstü) öğrenim gören 285 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.Veri, anketler ve görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Öğrencilere verilen anket iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde, öğrencilerden demografik geçmiş bilgileri istenmiş ve ikinci bölümde Horwitz, Horwitz ve Cope (1986) tarafından hazırlanan Yabancı Dil Öğrenme Kaygı Ölçütü' nün Türkçe çevirisi öğrencilere verilmiştir. Geçmiş dil öğrenme etmenlerinin dil kaygısına ne ölçüde etkilediğini bulmak için t- test ve tek yönlü varyans analizi testleri kullanılarak nicel çözümleme yapılmıştır. Daha sonra, anketteki nicel veri analizi sonuçları kullanılarak, düşük ve yüksek kaygılı öğrenciler saptanıp, bu öğrencilerle detaylı görüşmeler yapılmış ve şimdiki kaygı seviyelerinin geçmiş dil öğrenim deneyimleri ile ilişkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Nicel veri analizinin sonuçları katılımcıların dil kaygı seviyeleri ile daha önce İngilizce dilinin konuşulduğu bir ülkede bulunmalarına, geçmiş dil sınıflarında yabancı İngilizce öğretmeninin olmasına ve İngilizce dışında başka bir dil bilmelerine göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci görüşmelerinde toplanan veriler ise geçmiş dil öğrenme deneyiminin hem yüksek ve hem de düşük kaygılı öğrenciler için, öğrencilerin var olan kaygı seviyelerine büyük etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated the relationship between past language learning experiences and the foreign language anxiety levels of university EFL learners. It also aimed to find out the extent to which language learning background factors have an impact on foreign language anxiety. The study was conducted in the English preparatory programs at Bilkent and Pamukkale Universities, with the participation of 285 students from three proficiency levels (pre-intermediate, intermediate and upper-intermediate).Data were collected through questionnaires and interviews. The questionnaire administered to students included two main sections. In the first section, demographic information about the participants was collected. In the second section, the translation of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) questionnaire by Horwitz, Horwitz & Cope, 1986 was given to the participants. Questionnaires were analyzed by using t-tests and ANOVA tests. Afterwards, using the results of the analyses involved in the quantitative part, participants who demonstrated high and low levels of anxiety were selected for participation in the qualitative phase. Through the use of in-depth interviews, actual accounts of past language learning experiences and university students? current anxiety levels were explored.The analysis of the quantitative data revealed that students? prior history of visiting countries, having had a native teacher, having studied another language besides English were all related to the prediction of foreign language anxiety.The interview results showed that for both high and low anxiety students the role of previous language learning experiences has an impact on forming their current anxiety levels.