The relationship between emotional intelligence and foreign language anxiety in Turkish EFL students
Türkiye'deki hazırlık sınıfı öğrencilerinin duygusal zeka ve yabancı dil kaygısı arasındaki ilişki
- Tez No: 240578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Duygusal zekanın her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önem kazandığını göz ardı etmek her geçen gün imkansızlaşmaktadır. Ne var ki, şimdiye kadar, duygusal zeka ve yabancı dil kaygısı arasındaki ilişki pek tartışılmamıştır. Bu çalışmanın temel amaçları a) Türkiye'de, üniversite seviyesinde, yabancı dil öğrenen öğrencilerin yabancı dil kaygısı ve duygusal zeka seviyesiyle ilgili genel bir tablo sunmak b) cinsiyet ve başarı seviyesinin duygusal zeka ve dil kaygısı üzerindeki etkilerini araştırmak c) duygusal zeka ve yabancı dil kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemek ve d) duygusal zekayı oluşturan alt öğelerle (kişisel farkındalık, kişiler arası ilişkiler, şartlara ve çevreye uyum, stres yönetimi ve genel ruh hali), yabancı dil kaygısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
It is becoming increasingly difficult to ignore the rising trend of emotional intelligence in education. So far, however, there has been very little discussion about the relationship between emotional intelligence and foreign language anxiety. The main objectives of the this study were a) to give a general picture of the emotional intelligence and foreign language anxiety levels of Turkish EFL students at university level; b) to investigate the effects of gender and success level on both emotional intelligence and foreign language anxiety; c) explore the relationship between emotional intelligence and foreign language anxiety; and d) to examine the relationships between the five sub-skills of emotional intelligence (adaptability, stress management, mood, interpersonal, and intrapersonal) and foreign language anxiety.