Identity construction and negotiation among EFL learners: A case study
İngilizce öğrenenler arasında kimlik oluşumu ve müzakereleri: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 759702
  2. Yazar: HAKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de özel bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Programında ikinci dil öğrenimi ile kimlik inşası arasındaki ilişkinin ayrıntılı bir çalışmasını vermektir. Bu araçsal çoklu vaka çalışması, COVID19 salgını sırasında çevrimiçi eğitim de dahil olmak üzere bir yılı aşkın bir süredir İngilizce öğrenme süreçleri sırasında görüşmeler, sınıf gözlemleri, ses kayıtları ve öğrenme günlüğü girişleri yoluyla toplanan beş İngilizce Hazırlık Okulu öğrencisinin anlatılarına dayanmaktadır. Veri analizinin sonuçları, katılımcıların okulda/evde dil öğrenme yolculukları sırasında ikinci dil kimliklerinin oluşumu, geçmiş ve şimdiki öğrenme deneyimlerindeki çoklu ve dinamik kimlik müzakerelerden oluşan örneklerle işaretlendiğini göstermektedir. Katılımcıların hem yüz yüze hem de çevrimiçi bir uygulama topluluğu arayışı, ikinci dil öğrenen ve kullanan olarak öğrenen/kullanıcı/konuşmacı konumlarının akışkan doğası, ikinci dil öğrenim yolculuğuna başlamadan önce ve sonraki hayali kimlikleri ve ikinci dil yatırımları ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Sonuçlar, dil öğrenme süreci sırasında ikinci dil kimlik yapılarının incelenmesinin uygulamalı dilbilim ve genel olarak İngilizce öğretimi ve öğrenimi alanında nasıl etkileri olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın bulgularına dayalı olarak, İngilizce öğretimi ve öğrenimi alanında daha sonraki çalışmalara ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to give an elaborate description of the relationship between L2 language learning and identity construction at the English Preparatory Program of a private university in Istanbul, Turkey. This instrumental multiple case study was based on the narrative accounts of five English Preparatory School students collected via interviews, classroom observations, audio recordings and learning diary entries during their English learning studies for over a year including online education during the COVID19 pandemic. The results of the data analysis show that the participants' construction of L2 learner identities during their language learning journey at the school/home was marked with instances consisting of multiple and dynamic negotiations and mediations of identities from past and present learning experiences. The participants' search for a community of practice both face-to-face and online, the fluid nature of their learner/user/speaker positionalities as L2 learners and speakers, their imagined identities before and after starting their L2 learning journey, and their L2 investments are discussed in detail. The results show how the study of L2 identity constructions during the language learning process has implications in the field of applied linguistics and English language teaching and learning in general. Based on the findings of this study, recommendations for further studies and practices in the field of English language teaching and learning are made.