Meslek liselerinde öğrencilerinin disipline aykırı davranışlarda bulunma nedenleri (Ankara ili örneği)
The reasons ofthe misbehaviours of the students at the vocational high schools (sample of Ankara province)
  1. Tez No: 240611
  2. Yazar: ENDER ERESKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Meslek Liselerinde öğrencilerin disipline aykırıdavranışlarda bulunma nedenlerini araştırmaktır.Araştırmanın örneklemini, 2004-2005 öğretim yılında Ankara il merkezindebulunan 18 meslek lisesindeki 516 öğrenci oluşturmaktadır. Bu liselerin altısı KızMeslek Lisesi, altısı Endüstri Meslek Lisesi ve diğer altısı da Ticaret MeslekLisesidir.Veriler anketler kullanılarak toplanmıştır. 516 anket Kay-kare Testikullanılarak analiz edilmiştir. Analiz ayrıca cevapların istatistiksel frekans ve yüzdedağılımlarını da içermektedir.Öğrencilerin disipline aykırı davranışlarının nedenleri ile ilgili aşağıdakifaktörler incelenmiştir.Öğrencinin anne-babasının boşanmış yada ayrı yaşıyor olması, öğrencininailesinin gelir düzeyi, anne-babanın eğitim düzeyi, anne-babanın tutum vedavranışları, öğrencinin derslerindeki başarı durumu, derslikteki öğrenci sayısı,televizyon programları, toplumsal şiddet.Araştırma sonucunda meslek liselerindeki öğrencilerin disipline aykırıdavranışları ile aşağıdaki faktörlerin ilişkili olduğu bulunmuştur.Cinsiyet, öğrencinin okuldaki başarı düzeyi, öğrenciye yönelik ailesel şiddetve baskı, ilgisiz ebeveynler, kavgalı ev ortamı, öğrencinin hatalarına yönelikebeveynlerin uygun olmayan tutumları, televizyon ve gazetelerdeki şiddet ile ilgilihaberler, şiddet içeren filmler ve oyunlar. (mafya, korku, savaş ve dövüş), çevreselşiddete tanık olma, çevrede hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi olayların sıklığı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the reasons of the misbehaviours ofthe students at the Vocational High Schools.Sampling of the research is based on 516 students at 18 Vocational HighSchools in Ankara, in the schooling period of 2004 -2005. Six of these high schoolsare ?Girls? Vocational High Schools?, and six of them are ?Technical VocationalHigh Schools?, and the other six of the high schools are ? Trade Vocational HighSchools.Datas were collected by questionnaires. 516 Questionnaires were analysed byusing Chi-Square Test Anlysis also includes statistical frequencies and percentagesof the answers.About the reasons of the misbehaviours of the students following factorswere studied:Students, whose parens are divorced or live separately, income level of thestudent?s family, educational level of the parents, behaviours and attitudes of theparents, student?s succes level at school, number of the students in the classroom,television programmes, social violance.Following factors were found related with the misbehaviours of the studentsat vocational high schools:Gender, student?s succes level at school, parental violance and pressuretowards the student, irrelevant parents, quarreling home atmosphere, unsuitableattitudes of the parents towards the student?s mistakes, news about violance ontelevision and newspapers, movies and games including violance. (Maffia, Horror,War, Martial Arts), witness of the environmental violance, frequencies of the crimessuch as theft, robbery and stealingin by snetching in the environment.