Authorship and history: Representations of the Second World War in modernist and postmodernist context
Yazarlık ve tarih: 2. Dünya Savaşı'nın modernist ve postmodernist bağlamda temsilleri
  1. Tez No: 240615
  2. Yazar: N. DİDEM DANSUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CHARLES DANİEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yazarlık kavramı eski çağlardan beri her zaman sorunsal bir kavram olmuştur ve tarih boyunca felsefe, yazın kuramları ve kişisel bakış açıları tarafından tekrar tekrar yorumlanmıştır. Yazarlar'a karşı geliştirilen kuramlardan bazıları metin ve dil'e odaklanırken, bazıları yazma etkinliğinin esin perilerinin aracılığını gerektirdiğini iddia etmişlerdir. Bu çeşit bir görüş, yazarı diğer insanlardan ayırarak onu toplumun üstünde ve ötesinde özel bir varlık olarak açıklamıştır. Birbirine karşıt olarak gelişen bu kişisel fikirler, felsefi akımlar ve yazınsal düşünce ürünlerinin buluştuğu ortak nokta ise temel olarak uzlaşmazlıkları'dır denilebilir. Bilimsel, entellektüel gelişme ve değişimlerin dünya görüşü üzerinde yarattığı başkalaşım ve insan öznesine olan bakış açısının değişmesi, yazarlık kavramının da her geçen gün evrilmesini beraberinde getirmiş gibi görünmektedir. Roland Barthes'ın 1967 yılında ?Yazarın Ölümü? adlı ünlü makalesiyle öne sürdüğü sav, aslında dil'in önemini ortaya çıkarmak ve okuyucuyu temele almanın yanı sıra, aynı zamanda söz edilen bilimsel ve entelektüel değişimlerin de bir yansıması olarak düşünülebilir. 1960'lı yıllarda ortaya çıkan Postmodernizm Akımı da aynı şekilde insan öznesine olan inancın azalması, bilgiye olan güvenin sarsılması, kültürel, geleneksel ve ahlaki değerlerdeki değişim gibi olguları gün yüzüne çıkarmaktadır. Tarih boyunca Antik Yunanlı filozof Plato'dan günümüze evrilerek ulaşan yazarlık kavramından bugün elimizde yazar'ın yaratıcılığı'nın sorgulandığı ve yoksayıldığı bir anlayış gözlemlenmektedir. Bu anlayışın incelenmesi amacı ile başlayan bu çalışmada yazarlık kavramı ile ilgili birçok fikir, görüş, kavram ve kuram'a yer verilmektedir.2. Dünya Savaşı'nı farklı şekillerde betimleyen üç romanın incelenmesi ile aslında sadece yazarlık kavramı'nın değil, yazarın kendine, dünyaya ve tarihe olan bakış açısının da değiştiğini görmek mümkün. Farklı kültürlerden ve deneyimlerden gelen üç yazarın bu savaşı konu alan romanlarındaki üslup, dil ve tarih malzemesinin kullanılması birbirine tamamen tezat'tır. Ancak, sonuç bölümünde görülebileceği üzere her üç roman da edebiyat ürünü ile tarihsel bir bellek yaratmakta ve bunu yaparken de ikilemler ile dolu insan hayatını en saf haliyle okuyucuya sunmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında, edebiyat ürünü aynı zamanda tarihsel bir bellek'tir, yazar da bu belleği taşıyan bir aracı'dır.
Özet (Çeviri)
The concept of authorship has always been a problematical concept since ancient times and it has been defined and re-defined continously in philosophy, literary theory or from a personal perspective throughout history. While some of the approaches developed towards the understanding of authorship concentrate on texts and language, others argue that the act of writing requires the medium of inspiration muses. Such an idea have explained the author as a unique being who is above and beyond other people. The mutual point that these contrasting personal perspectives, philosophical mainstreams and the works of literary thought meet is mainly the contradiction between them. It seems that scientific and intellectual developments, and the changes that have created a differentiation in the world view and the change towards the perception of the human subject have brought about with it the evolution of authorship concept day by day. The idea argued by Roland Barthes in 1967 with his famous essay ?Death of the Author?, might be thought as an eventuality of the scientific and intellectual changes, as well as having the aim of highlighting the importance of language and readership in literary analysis. Similarly, Postmodern Theory, emerged in 1960s, also reveals out notions such as; the decline for the belief in the human subject, distruption of trust to knowledge, the changes in cultural, traditional and ethical values. Throughout history the concept of authorship has evolved and changed since Ancient Greek philosopher Plato. Today we trace an approach in which the creativity of an author is questioned and dismissed. In this study which is startled with the idea of questioning this understanding, there are various ideas, opinions, concepts and theories on authorship. By analyzing three novels that depict the Second World War, it is possible to see that it is not only the approach towards the author that have changed in time but also the approach of the author towards him/herself, the world and history. The style, language and the use of historical elements by these three authors from different cultures and experiences are completely different from each other. However, as can be seen in the conclusion part, all these three novels are creating a historical memory with a literary product and by doing this, they present the reader with pure human life which is full of dilemmas. From this perspective, literature is a historical memory and the author is the medium that transmits this memory.