The relationship of self-efficacy of pre-service teachers with their classroom management readiness and implementation
Hizmet öncesi öğretmenlerin sınıf yönetimi açısından yeterlik ve hazır olma durumları ile uygulamaları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 240616
  2. Yazar: GÖRSEV İNCEÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM KEŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç hizmet öncesi öğretmenlerin yeterliklerini ve sınıf yönetimi açısından hazır olma durumlarının araştırılmasıdır. Bu amacın yanısıra öğretmenlik uygulaması döneminin çalışmaya katılan hizmetöncesi öğretmenlerin algıları ve uygulamaları üzerindeki etkisi de araştırılarak ve hizmet öncesi öğretmenlerin gerçek öğretim alanındaki uygulamalarıyla algıları arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek ve derinlemesine sonuçlar alabilmek için hem niteliksel hem de niceliksel araştırma yöntemleri kullanılmıştır.Çalışmanın amaçları doğrultusunda, 36 hizmet öncesi öğretmen katılımcı olarak kullanılmıştır. Zorlayıcı sınıf davranışlarıyla başa çıkmaktaki hazır olma durumlarının ölçülmesi için katılımcılara Baker'ın (2002) ölçeğinden uyarlanan bir anket uygulanmıştır. Bunun yanısıra, katılımcılara 5'lik Likert türünde hazırlanmış yeterlik anketinin sınıf yönetimi başlıklı alt ölçeği uygulanmıştır (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001). Hazır olma durumlarının detaylı bir şekilde incelenebilmesi için öğretmenlik uygulamalarından sonra sınıf yönetimleri hakkındaki düşüncelerini yansıtan belge tutmaları istenmiştir. Bu belgelerden elde edilen verilerin desteklenmesi için araştırmaya katılan hizmet öncesi öğretmenlerle öğretmenlik uygulaması sonrası görüşmeleri yapıldı. Son olarak, gerçek öğretmenlik ortamındaki hazır olma durumlarının incelenmesi ve öğretmenlik uygulaması sürecinin bu konu üzerindeki etkisinin incelenmesi için rastlantısal olarak seçilmiş on katılımcı öğretmenlik uygulamaları sürecinde bir defa başta bir defa da sonda olmak üzere iki kere gözlemlenmişlerdir.Niceliksel verinin analizi hizmetöncesi öğretmenlerin sınıf yönetimi açısından yeterlikleri ve hazır olma durumları arasında kayda değer bir ilişki ortaya çıkarmıştır. Bunun yanısıra, öğretmenlik uygulaması sürecinin hizmetöncesi öğretmenlerin sınıf yönetimi açısından yeterlikleri ve hazır olma durumları üzeride olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, gerçek sınıf ortamında sınıf yönetimleri yeteneklerinin gelişimi üzetrinde öğretmenlik uygulaması sürecinin bir etkisi gözlemlenmemiştir. Son olarak, niteliksel verilerin analizi, hizmetöncesi öğretmenlerinin öğretmenlik uygulaması sürecinin sınıf yönetimi yeteneklerinin gelişimi üzerinde etkili fakat yetersiz gördükleri sonucu elde edilmiştir. Bunun nedenleri olarak zaman yetersiziliği, hizmet öncesi öğretmenlerin yerine getirmesi gereken diğer sorumluluklar, yetersiz dönüt seansları ve sadece altı saatlik uygulamalarda üç farklı seviyede ders vermek durumda olmaları gibi nedenler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, main aim was to study both the efficacy of pre-service teachers and its relation to their readiness to manage their classrooms. The effect of practicum on participating pre-service teachers? perceptions and implementation was also aimed to be explored. Moreover, the relationship between pre-service teachers? perceptions and implementation in real teaching environment was investigated. In order to explore these aims both qualitative (reflective journal and interview) and quantitative research methods (observation and questionnaire) were administered to get clear and in depth results.For the purposes of the study, thirty-six fourth year pre-service teachers participated in this study. The pre-service teachers were administered a survey which was adapted from Baker?s (2002) `teacher readiness scale? to measure their readiness for managing challenging classroom behaviors. In addition, their sense of efficacy was measured by a five point Likert-type subscale (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001). In order to explore their readiness in a detailed way, the students were asked to keep reflective journals on their classroom management after their practicum. To support the qualitative data from journal entries, semi-structured interviews were held with the participating students. Finally, randomly selected ten students were observed during their practicum twice, to explore their readiness in the real teaching environment.The analysis of the quantitative data results of the study revealed that there is a significant relationship between the pre-service teachers? classroom management efficacy and their readiness to manage the challenging classroom behaviors. Furthermore, the analysis of which aim is to see the impact of practicum on pre-service teachers? classroom management efficacy and readiness demonstrated that the practicum period had a positive impact on pre-service teachers? efficacy and readiness regarding classroom management. However, no significant difference was found in the implementation of classroom management skills of pre-service teachers in real teaching environment. In other words, the practicum did not have a positive effect on pre-service teachers? classroom management skills in real teaching environment. Lastly, the analysis of qualitative data revealed that pre-service teachers perceived their practicum as effective but insufficient for their classroom management skills? improvement because of time limitation, other responsibilities, inadequate feedback sessions and having to teach three levels in six class hours.