Self-composing women: The kenotic representations of the liberated female characters in Fowles', Mcewan's, and Acroyd's selected postmodern novels
Yazarından bağımsazlaşan kadınlar: Fowles'un, Mcewan'ın ve Ackroyd'un seçilmiş postmodern romanlarında özgürleşmiş kadın figürleri
  1. Tez No: 940125
  2. Yazar: FİRDEVS MERVE KAFKAS ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİNUR AKŞEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez, postmodern İngiliz edebiyatında kadın karakterlerinin özgürleşmesini, yazarlarından bağımsızlaşmalarını ve geleneksel anlatı yapılarının ötesine geçmelerini incelemektedir. Tarih boyunca kadınlar ikincilleştirilmiş ve edebiyat uzun süre erkek seslerinin egemen olduğu bir alan olmuştur. Ancak postmodern bakış açısı, edebiyatla daha eşitlikçi bir yaklaşım sunmuştur. Bu araştırma, postmodern erkek yazarların eserlerinde kadın karakterlerin tasvirlerini analiz ederek edebi kurguda kadın temsillerinin nasıl evrildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, postmodernizmin geleneksel cinsiyet rollerini nasıl sorguladığını ve kadınların daha çeşitli ve karmaşık şekilde tasvir edilmesine nasıl olanak sağladığını araştırmaktadır. Araştırmamın önemi, kenotik postmodern yazarlarla gelişen yeni yazım ve ifade tekniklerinin, postmodern İngiliz edebiyatındaki kadın karakter temsillerini nasıl etkilediğini ve bu yeniliğin edebi bir karşılık bulma sürecini incelemektir. Tezimin tamamlanması sürecinde, Mikhail Bakhtin ve Judith Butler gibi belli kuramcıların ilgili teorileri incelenmiş ve bu alanda kapsamlı bir tarama yapılmıştır. Bu tez, birkaç ana başlıktan oluşmaktadır: araştırmanın tanıtımı ve teorik çerçevesi, kenotik yazarlık üzerine bir keşif, postmodernizmin ve cinsiyet temsillerine etkisinin tartışılması ve performativite. Bulgular, postmodern erkek yazarların anlatı yeniliği aracılığıyla geleneksel cinsiyet rollerini sorguladığını, kadın karakterlerin daha fazla özerklik ve karmaşıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Kenosis, diyalogizm, polifoni, heteroglossia, karnavalesk ve performativite gibi kavramları içeren bu yazarlar, kadın temsillerini patriyarkal sınırlamaların ötesine taşır ve kadınları kimliklerini inşa eden aktif ajanlar olarak sunar. Sonuç olarak, bu araştırma postmodern edebiyatın cinsiyet rollerini nasıl yeniden tanımladığını ve marjinalleşmiş karakterlere nasıl ses verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the liberation of female characters in postmodern British fiction, focusing on their detachment from their authors and transcendence beyond traditional narrative structures. Throughout history, women have been subordinated, and literature has long been a field dominated by male voices. However, the postmodern perspective has introduced a more equitable approach to literature. This research aims to examine how the representation of women in literary fiction has evolved by analyzing the depictions of female characters in the works of postmodern male writers. This study explores how postmodernism challenges traditional gender roles and provides a platform for more diverse and complex portrayals of women. The importance of my research is to examine how the new writing and expression techniques developed with kenotic postmodern authors affect the representations of female characters in post-modern British literature and how this innovation finds a literary response. During the completion of the thesis, the relevant theories of specific theorists such as Mikhail Bakhtin and Judith Butler are investigated, and a comprehensive survey is made in this field. This thesis is divided into several key chapters: an introduction to the study and its theoretical framework, an exploration of kenotic authorship, a discussion of postmodernism and its impact on gender representation, and performativity. The findings reveal that postmodern male authors challenge traditional gender roles through narrative innovation, allowing female characters to achieve greater autonomy and complexity. By incorporating concepts such as kenosis, dialogism, polyphony, heteroglossia, carnivalesque, and performativity, these authors create female representations that transcend patriarchal constraints, presenting women as active agents in the construction of their identities. Ultimately, the research demonstrates how postmodern literature redefines gender roles and gives voice to marginalized characters.