Sistematik stratejik planlama ve yönetimi
Systematic strategic planning and management
  1. Tez No: 240625
  2. Yazar: VERDA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Stratejik yönetim, örgütün uzun-dönem hedeflerine ulaşması için verilecek kararların ve gerçekleştirilecek eylemlerin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi sürecidir. Stratejik yönetim, örgütün geleceğini şekillendirmede reaktif değil proaktif olmasını, örgütün kendi kaderini kontrol edebilmesi için gerekli eylemleri başlatmasını veya etkilemesini sağlar. İşletmelere, becerilerini geliştirmek için bir çerçeve ve değişimle baş edebilmek için bir kabiliyet kazandıran stratejik yönetim, stratejik bakış açısı ve davranışı ile örgüt çevresini değerlendirme ve geleceği tahmin etme imkânı vermektedir. Stratejik planlama ile amaçlanan örgütün kurumsal etkenliği ve etkililiği sağlamaktır.Bu çalışmada, stratejik yönetim ve stratejik planlama süreci ile ilgili temel kavramlara ve uygulamalardaki sorunlara yer verilmiş ve stratejik planlamada belirlenen bazı sorunları çözmek için Sistematik Stratejik Planlama Modeli geliştirilmiştir. İlk olarak stratejik yönetim unsurları incelenmekte, kavramlar, modeller, teknikler ve uygulanmakta olan stratejik planlama süreci ve yaşanan sorunlar incelenmektedir. İkinci olarak Sistematik Stratejik Planlama Modeli geliştirilirken temel alınan, sistem/ürün tasarımında kullanılan Sistematik Sistem Tasarım Modeli incelenmiştir. Son olarak, Sistematik Stratejik Planlama Modeli açıklanmakta ve örnek bir uygulama ile stratejik planlamada yaşanan sorunların çözümleri ve sistematik bir yaklaşım ile sürecin uygulaması gösterilmektedir.Örnek uygulama sonucunda SSP modelinin stratejik planlamaya sistematik ve bilimsel bir yaklaşım getirerek, vizyon, amaç, hedef, strateji ve eylemler arasındaki ilişki ve etkileşimlerin detaylı bir şekilde incelenmesine fırsat verdiğini, stratejilerin ve eylemlerin uygulamaya sokulmadan önce bağımsızlık aksiyomu kullanılarak kabul edilir olup olmadığının görülebildiğini ve strateji tasarım matrisi aracılığı ile eylem planlarının kolaylıkla çıkartılabildiği gösterilmiştir. SSP modeli ile geliştirilen stratejik planların etkinlik, izlenilebilirlik ve yönetilebilirliğinin de arttığı değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde, SSP modelinin avantajları özetlenmiş ve bu çalışma ile ilgili yapılabilecek değişik araştırma ve iyileştirme çalışmaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic management is the process of planning, implementing and evaluating cross-functional decisions and actions that will enable an enterprise to achieve its long-term objectives. Strategic management allows an enterprise to be more proactive than reactive in shaping its own future; it allows an enterprise to initiate or influence activities and thus to exert control over its own destiny.In this study, after explaining the basic concepts of strategic planning and management and discussing the common problems in this area, a new model, the Systematic Strategic Planning (SSP) model, is developed to help resolve some of the identified problems in strategic planning.In the first part of the thesis, concepts, models, processes currently being used and issues of strategic management are investigated. The Systematic System Design (SSD) model, which was developed to be used in system/product design, is investigated in the second part of the thesis since this model is used as the basis for developing the SSP model. In the third part of the thesis, the SSP model is explained in details and a sample application of the SSP model is presented in order to show how the SSP model can be used in overcoming some of the issues with current practices and models of strategic planning.The sample application showed that the SSP model brings a systematic approach to the strategic planning process and allows detailed analysis of the relations and interactions between the vision, objectives, targets, strategies and the actions; provides a tool with the independence axiom to evaluate the strategies and the actions to decide if they are acceptable; and provides a tool with strategy design matrix to easily develop the action plan. It is believed that the strategic plan, developed with the SSP model will be easier to monitor and manage and will have better effectiveness.In the conclusion section, the advantages of the SSP model are summarized and possible further research that is related to this topic is discussed.