Kırgızistan'da serbest ekonomi bölgesi uygulamaları ve ülke ekonomisine katkısı
Practice of free economic zones in Kyrgyzstan and their role in economy
- Tez No: 576488
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ATİLLA UĞUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kırgızistan'ın diğer ülkelerle ekonomik bağların kopmasından dolayı üretim belirgin bir şekilde düşmüştür. Üretimin düşmesinde 1998 yılındaki Rusya krizinin de etkisi olmuştur. Geçiş döneminde ekonomik sıkıntılar yaşayan Kırgızistan, diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gibi Bağımsız Devletler Topluluğu ve diğer devletlerle kopmuş olan ekonomik bağlarını canlandırmaya yönelik çalışmalara başlamıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra geçen on beş yıllık süre zarfında sosyo-ekonomik değişiklik ve reformlar yapılmış, ülke gelişiminin temeli atılıp yeni geliştirme stratejileri ve programları belirlenmiş ve ekonomide istikrarın sağlaması yolunda önemli başarılar elde edilmiştir. Kırgızistan'da da gerek üretimin ve istihdamın arttırılması, gerekse yabancı yatırımların ülkeye çekilmesi ve ekonomik büyümenin hızlandırılması için günümüzde etkin bir araç olarak kullanılan Serbest Ekonomi Bölgeleri kurma fikri ortaya atılmış ve bu doğrultuda uygulamalar yapılmıştır. Yabancı yatırımcıların tecrübesi ile desteklenmiş Serbest Ekonomi Bölgeleri bulundukları ülkelerin ekonomilerinde çok önemli rol oynamakta ve bu ülkelere büyük katkılar sağlamaktadır. Bugünkü 'Asya Kaplanlarının' elde ettikleri ekonomik başarılar buna en iyi kanıt olarak gösterilebilir. Kırgızistan'da Serbest Ekonomi Bölgeleri 1991 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır. 1991 yılında 'Narın' Serbest Ekonomik Bölgesi, 1993'te 'Karakol', 1995'te 'Bişkek' ve 'Maymak' Serbest Ekonomi Bölgeleri oluşturulmuştur. Söz konusu bölgeler arasından en başarılı olanı başkente yakın yerde kurulmuş olan altyapı ve iletişim koşulları açısından daha gelişmiş olan Bişkek Serbest Ekonomi Bölgesidir. Serbest Ekonomi Bölgelerinin oluşturulması sonucunda ülkeye çekilen doğrudan yabancı yatırımların hacmi büyümüş, ihracata yönelik ve ithalatı ikame eden malların üretimi artmış, ülkede yeni istihdam sahaları oluşturulmuş ve devlet bütçesine tahsilatlar artmıştır. Fakat, Serbest Ekonomi Bölgelerinin ülke ekonomisine katkıları beklenildiği ölçüde olmamıştır. Bunun temel nedenleride Bişkek Serbest Ekonomi Bölgesi haricindeki tüm Serbest Ekonomi Bölgelerinin coğrafik yapısının uygun olmaması ve altyapılarının yeterli düzeyde olmamasıdır. Ayrıca yapılan kanuni düzenlemelerin sıklığı da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
After collapse of USSR because of economic relationship breaking-off of Kyrgyzstan with other countries the production was shrank. Also Russia Crisis affected a production negatively in 1998. Kyrgyzstan, who experienced economic difficulties in transition period, as other Central Asia countries has began to enliven and renew economic relationships with new CIS and foreign countries. During 15 years after breakup of USSR there were realized socio- economical changes and reforms, defined new development strategies and programs, and attained significant successes in ensuring of economic stability. In Kyrgyzstan there were constructed and practiced broadly the Free Economic Zones as an effective instrument for increasing of production and employment, attraction of foreign capital to the country and economic growth acceleration. The foreign investors experience shows that the Free Economic Zones play an important role in the economy of country where they are in and they are going on to make big contributions to whole economy. The Free Economic Zones began their function in Kyrgyzstan in 1991. There were constructed“Naryn”Free Economic Zone,“Karakol”Free Economic Zone and“Bishkek”and“Maymak”Free Economic Zone in 1991, 1993 and 1995, respectively. Kırgızistan'da Serbest Ekonomi Bölgeleri 1991 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır. The most successful Free Economic Zone (FEZ) from others is Bishkek Free Economic Zone from the perspective of nearness to capital city, infrastructure and communication terms' development level. After constructions of FEZs the attracted foreign direct investment volume was increased, the number of exported goods was grown, new workplaces were created and takings to public budget were increased. However, the expected contributions from FEZs were not properly done. They are related with geographic inconvenience, infrastructure underdevelopment except Bishkek FEZ and changeable legislative system in whole country.