The effect of corporate culture and the new product development process on new product development success perception and an application in FMCG sector in turkey
Kurum kültürünün ve yeni ürün geliştirme sürecinin yeni ürün geliştirme başarısı algısı üzerindeki etkileri ve Türkiye'deki hızlı tüketim ürünleri sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 240631
  2. Yazar: ŞEBNEM ONAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küresel rekabet, teknoloji ve inovasyon tüketici istek ve ihtiyaçlarındabirtakım değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler, şirketlerin tüketici odaklı pazarlamanın veyeni ürün geliştirme ile uzun dönem rekabet avantajını kazanmanın öneminifarketmelerini sağladı. Bunun önemini anlamayan şirketler, yokolma süreci ile karşıkarşıya gelmeye mahkumdurlar. Bu nedenle ayakta kalmak isteyen şirketler, kendilerinigüncellemeli ve yeni ürün geliştirme aktivitelerine özel önem vermelidirler.Yeni ürünler şirketlerin hayatta kalmalarını ve rekabet etmelerini sağlayananahtar unsurlar olmalarına rağmen, başarılı yeni ürünler geliştirmek basit ve kolaydeğildir. Yeni ürün geliştirme, başarısızlıkla sonuçlanma olasılığı taşıyan riskli vemaliyetli bir süreçtir. Rekabetçi ortamda başarılı olabilmenin tek yolu güçlü ürünlere,güçlü planlara, doğru stratejilere ve yeni ürün geliştirme kapasitesine sahip olmaktır. Onedenle, şirketler stratejik düşünmeli ve yeni ürün geliştirme sürecini çok iyiyönetmelilerdirler.Bu çalışmada, kurum kültürünün ve yeni ürün geliştirme sürecinin çalışanlarınyeni ürün geliştirme başarı algısı üzerindeki etkileri araştırılacak ve Türkiye'deki HızlıTüketim Ürünleri Sektörü'nde yer alan şirketlerle bir uygulama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Global competition, technology, and innovation have made some changes inconsumer needs and wants. These changes have forced companies to recognize theimportance of consumer focused marketing and gaining long-term competitiveadvantage through new product development. The companies, which did not understandthis importance, had to face with the process of disappearing. For this reason, thecompanies, which want to survive, have to update themselves and give specialimportance to the new product development activities.Even though new products are the key elements that make companies surviveand compete in the market, developing successful new products is not so simple andeasy. New product development is a risky and costly process that has possibility ofbeing a failure at the end. The only way of becoming successful in this competitiveenvironment is having strong products, strong plans, right strategies, and the capacity ofdeveloping new products. So, the companies must think strategically and manage thenew product development process very well.In this study; the effect of corporate culture and the new product developmentprocess on the employee?s perception of new product development success will bestudied and also an application will be done through the companies in FMCG sector inTurkey.