The relations between both employees' and managers' perceptions of safety climate, as well as work related employee attitudes
İş yeri güvenlik ikliminin ve işle ilgili çalışan tutumlarının çalışanlar ve yöneticiler tarafından algılanışı arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 240630
  2. Yazar: ÖZGE ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET Y. YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, gemi inşa sektöründeki çalışanların ve yöneticilerin, iş yeri güvenlik iklimini ve işle ilgili çalışan tutumlarından örgütsel bağlılığı ve iş memnuniyetini algılamaları arasındaki ilişkiyi açıklayarak, endüstriyel kazaların örgütsel ve yönetimsel doğasını incelemektir.Araştırma modeli, biri Kocaeli'nde, dördü Tuzla (İstanbul)'da bulunan beş tersanedeki, tersane veya taşeron firma tarafından istihdam edilen, 249 çalışandan ve yöneticiden oluşmaktadır.Araştırma bulguları, çalışanlar ve yöneticiler arasında, güvenlik ikliminin, örgütsel bağlılığın ve iş memnuniyetinin algılanması arasında, bütün olarak, bir fark olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, güvenlik iklimininin, örgütsel bağlılığın ve iş memnuniyetinin boyutları ayrı ayrı değerlendirildiğinde, bulgular bazı farklar olduğunu göstermektedir: çalışanlar, verilen görevin güvensiz olduğunu hissederlerse, çalışmayı reddetme açısından, kendilerini yöneticilerden daha özgür hissediyorlar ve yaralanma olma olasılığını, yöneticilere gore, daha az buluyorlar (güvenlik iklimi); çalışanlar, organizasyonun geleceğini yöneticilerden daha az önemsiyorlar (örgütsel bağlılık); ve çalışanlar, işle ilgili fikirlerinin müdürleri tarafından, yöneticilerin kendi müdürleri hakkında düşündüğü kadar, dikkate alındığını düşünmüyorlar (iş memnuniyeti). Ayrıca, güvenlik iklimi, örgütsel bağlılık ve iş memnuniyeti arasında pozitif bir korelasyon vardır ve güvenlik ikliminin bazı elemanları, örgütsel bağlılığı ve iş memnuniyetini büyük oranda açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine organizational and managerial nature of industrial accidents by explaining the relations between employees? and managers? perceptions of safety climate (SC), as well as work related employee attitudes such as organizational commitment (OC) and job satisfaction (JS) in shipbuilding sector.The research sample consists of 249 employees and managers from five shipyards, one in Kocaeli and four in Tuzla (İstanbul) and employed by shipyard owner or subcontractor.The research findings indicate no difference in the perception of SC, OC, and JS as a whole between employees and managers. However, when the dimensions of SC, OC, and JS are considered separately, the findings show some differences: employees feel more independent than managers to refuse to work if they feel the task is unsafe and perceive the likelihood of injuries less than that of managers (SC); employees care about the fate of the organization less than that of managers (OC); and employees do not think that their managers really care their ideas about the job as much as their managers do (JS). Further, SC, OC, and JS are positively correlated with each other and some elements of SC explain majority of the variance in the dependent variables of OC and JS.