Demokrat Parti Döneminde yabancı sermaye ve yatırımlar (1950-1960)
Foreign capital and investments at the Democrat Party era (1950-1960)
  1. Tez No: 240643
  2. Yazar: ERKAN TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Economics, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünya devletleri günümüzde sosyal ve ekonomik yönden sıkı ilişki içerisindedirler. Yabancı sermaye bu ilişkiyi sağlayan ve kuvvetlendiren faktörlerden birisidir. Çok uluslu şirketlerle gelen yabancı sermayenin, karını arttırmak, ucuz üretim faktörlerini kullanarak maliyetlerini düşürmek ve pazar payını arttırmak gibi amaçları vardır.Yurt dışında yatırım yapacak ülkeler yatırımlarını gerçekleştirecekleri ülkelerde daha seçicidirler. Politik istikrarı uzun süreli kılabilecek ülkelere yatırım yapmak eğilimindedirler. Az gelişmiş ülkelerde yatırımların büyük bir kısmı ülkeye gelen yabancı sermaye yoluyla olmakta ise de sanıldığının aksine gelişmiş ülkelerde yabancı sermaye yatırımları daha yoğundur.Türkiye'de ise yabancı sermayenin geçmişi eskilere dayanmakla beraber, geçmişte olduğu gibi günümüzde de istenilen yabancı sermaye düzeyine ulaşılamamıştır.Bu çalışmanın birinci bölümünde Demokrat Parti Dönemi'ne kadar yabancı sermaye ve yatırımların gelişimi, ikinci bölümünde Demokrat Parti'nin 1950-1954 Dönemi yabancı sermaye ve yatırımları, üçüncü bölümünde 1954-1957 Dönemi yabancı semaye ve yatırımları, son bölümde ise 1957-1960 Dönemi'nde yabancı sermaye ve yatırımlarının gelişimi ve etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, countries in the world try to do social and economical integration. Foreign Direct Investment (FDI) is one of the tools of accomplishing this task. The goal of these investments is not only to help the countries to stabilize their economies, but also to gain market shares, increase profits and decreased their costs, due to the low wages and other factors.In Turkey, Foreign capital history goes back to last century, but so far, Turkey has not yet reached the desired level of foreign capital investments. This was because of the lack of political and economical stabilization in Turkey.In the first chapter, the history of the foreign capital and investments in Turkey until the Democratic Party , In the second chapter foreign capital and investment in the midst of 1950-1954, In the third chapter 1954-1957 , the last chapter the history and the effects of the foreign capital and investments in Turkey's macro economical variables were discussed.