Occupational safety & health implications on work efficiency: A case study on ''Gemi İnşaa San. A.Ş.''
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının verimlilik üzerine etkisini inceleyen bir çalışma
- Tez No: 240644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı `'Gemi İnşaa Sanayii AŞ.''deki iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yaklaşımlar, sorunlar ve belirsizliklerin verimlilikle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Bu araştırma; 73 işgören, 22 işveren/yöneticiye Gemi İnşaa sektöründen 11 farklı tersanede uygulanmıştır.Çalışmamızın teori kısmında, iş sağlığı ve güvenliği kavramı ve dünyada ve Türkiye' de tarihsel gelişimi, işgören ve işverenlerin yasal sorumlulukları, Sosyal Sigortalar Kurumunun 2006 yılı istatistiklerinden iş kazaları ve meslek hastalıkları ve geçici iş görmezlik oranları, Türkiye tersanelerinin genel durumu, verimlilik faktörleri ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının verimlilikle ilişkisi ele alınmıştır.Araştırma sonucunda görüştüğümüz işverenlerin ve işgörenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin yeterli olduğu, bu nedenle doğru tutum, beklenti ve bilinç içerisinde oldukları fakat işgörenlerce iş sağlığı ve güvenliği bilincinin bir firmayı seçerkenki uygulama düzeyinde öneminin yeteri kadar anlaşılmadığı, maddi kazancın güvenlik ve sağlık koşullarının önüne geçtiği, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çoğu işveren ve yöneticilerce yasal gereklilik ve ilave bir maliyet olarak algılanmadığı fakat hala bazı katılımcıların aksini düşündüğü tespit edilmiştir. Düşüncemize göre, bazı yanlış tutum ve beklentiler de iş sağlığı ve güvenliği kültürü kazandıran eğitim programlarıyla giderilebileceği değerlendirilmektedir.Araştırma sonucunda; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların çözümünde ve daha verimli bir ülkeye sahip olabilmek için sadece devletin değil, işverenler ve iş görenlerinde büyük sorumlulukları oldukları ve kollektif bir çalışma sonucunda daha sağlıklı, daha verimli ve daha kalkınmış bir Gemii inşaa Sanayii'ne sahip olunabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study?s purpose is to put forward the relationship between productivity and Occupational Safety and Health approaches, problems and indefiniteness in `?Gemi İnşaa Sanayii AŞ.?? . This research is carried out with 73 employees and 22 employers/managers from 11 shipyards in shipbuilding sector.At the theory section of the study; the concept and the historical development of occupational safety and health in Turkey and the World, the legal responsibilities of the employers and employees, Social Insurance Institution (SSK) statistics about the employment accidents, occupational diseases and temporary incapacity rates in 2006, general situation of Turkey?s shipyards, productivity factors and relationship between the OSH and productivity have been investigated.At the result of this study, it has been determined that employers and employees had an enough knowledge about OSH. So they are usually in right attitudes, expectations and conscious about safety, but at the application level of OSH importance is not understood sufficiently by most of employees when choosing the enterprise they want to work, physical profit get out frontier than safety and health conditions. OSHAs are not percepted as a legal necassities and additional costs by most of employer/ managers, but some participants still percept the opposite. According to our thinking, the some wrong attitudes and expections can be corrected with training programs which acquire OSH culture.At the end of the research, to solve problems related to OSH and to become more productive a country, not only the state but also employers and employees have big responsibility and result of a collective study, healtier, more productive and more developed Shipyard Industry may be owned, is evaluated.