Attitudes and purchase intentions of consumers for organic products in the Turkish market
Türk pazarındaki tüketicilerin organik ürünlere olan tutum ve satın alma niyetleri
  1. Tez No: 240645
  2. Yazar: NAİME MELTEM ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, tüketicilerin organik ürünlerle ilgili inanç ve bilgilerinin bu ürünlere olan tutumlarına etkisini ve tüketicilerin organik ürünlerle ilgili tutumları, kişilik ve satın alma karakteristikleri, sosyal faktörler ve pazarlamanın tüketicilerin organik ürün satın alma niyetlerine olan etkilerini analiz etmektir. Tezdeki model geliştirilirken Planlı Davranış Teorisi'nde (Ajzen, 1985; 1991) yer alan kavramlar adapte edilmiştir.Hızlı tüketim, tekstil, perakendecilik, otomotiv, bankacılık, sigortacılık ve ilaç gibi farklı sektörlerde çalışan kişilerden oluşan bir gruba internet anketi yapılmıştır. Tüketicilerin organik ürünleri satın alma niyetlerine etki edebileceği düşünülen faktörlere ankette yer verilmiştir. Önerilen hipotezleri test etmek için korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.Sonuçlara göre tüketiciler organik ürün etiketlerine daha çok güven duydukça ve organik ürünlerle ilgili daha bilgili oldukça, bu ürünlere olan tutumları da daha pozitif olmaktadır. Tüketicilerin organik ürünlere olan tutumları, satın alma karakteristikleri ve ağızdan ağıza pazarlamanın organik ürün satın alma niyetlerinde önemli etkisi olduğu görülmüştür. İletişim ve reklam gibi pazarlama faktörleri ise tüketicilerin satın alma niyetlerinde etkili bulunmamıştır. Tüketicilerin sağlık ve çevre bilinçli, yeni ürünler denemeye istekli olmaları gibi kişisel özellikleri organik ürünleri satın alma niyetlerinde belirleyici etkenler olarak bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca göstermiştir ki tüketicilerin organik ürünler satın alma niyetlerini incelerken organik olmayan ürünlere olan tutumlarının da dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of consumers? belief and knowledge about organic products on their attitudes towards these products, and analyzes the influence of the factors such as attitudes towards organic products, personality and shopping characteristics of consumers, social factors and marketing on consumers? intention to buy organic products. The conceptual model of this study is developed by the adaptation of the dimensions received from the Theory of Planned Behavior (TPB) (Ajzen, 1985;1991).An internet survey of a group of people working in different sectors such as FMCG, textile, retailing, automative, banking, insurance and pharmaceuticals was conducted. The factors that might have an impact on consumers? purchase intentions regarding organic products were covered. Correlation and regression analyses were used to test the proposed hypotheses.According to the results, the more consumers trust in organic label and the more they are knowledgable about organic products, the more positive their attitudes towards organic products are. Consumers? attitude towards organic products, shopping characteristics and word of mouth marketing are found to be effective on their intention to buy organic products. On the other hand, marketing factors such as communicability and advertising are not found to be effective on consumers? intention to buy organic products. Consumers? personality characteristics such as health consciousness and environmental consciousness and their willingness to try new products are important determinants of their intention to buy organic products. The results also suggest that consumers? attitudes towards conventional products should be taken into account while analyzing their attitudes towards organic products.