Yazılı basında 2007 Cumhurbaşkanlığı seçim süreci: Cumhuriyet,Zaman ve Hürriyet gazetelerinin içerik analizi- Nisan- Mayıs- Haziran- Temmuz- Ağustos 2007
  1. Tez No: 240653
  2. Yazar: ZEYNEP ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye ve medya açısından 11. Cumhurbaşkanlığı seçimi araştırılması gereken bir konu olmuştur. Türkiye 2007 yılının Nisan ayından başlayan seçim sürecinde çalkantılı bir iç siyaset dönemi yaşamıştır. Basının üç temel gazetesinden olan Cumhuriyet, Zaman ve Hürriyet Gazetelerinin seçim sürecindeki politikalarını araştırmak bu tez çalışmasının hedefidir. İçerik analizi yöntemiyle 10 Nisan 2007 ile 30 Ağustos 2007 arasındaki elli iki günün birinci sayfalarındaki tüm haberler incelenmiştir. Bu nedenle tez kapsamında üç gazetenin birinci sayfalarının incelenmesi bu araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.Bu çalışma, 2007 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman Gazetelerinde belirli kelimeleri ön plana çıkartarak taraflı, gazetenin yayın politikasına göre yansıttıklarını ispatlayacaktır.Birinci bölümde Türkiye ve dünyada medyanın kısa tarihçesi ve gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümde medya ve siyaset arasındaki karşılıklı ilişkiyi göstermek amacıyla medya ve demokrasinin önemi anlatılmıştır. Üçüncü bölüm ise Türkiye'nin siyasi yapısında seçim sistemi ve seçimlerin nasıl yapıldığı hakkındadır. Dördüncü bölümde tez araştırmasının sonuçları ve yorumlar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
For the media and Turkey, 11. Presidential election has been very important issue. The basis of three newspapers Cumhuriyet, Zaman and Hurriyet, to research policies of them is the target of this thesis. Therefore the scope of the thesis of the first page of three newspapers constitute limitations of the research study.This thesis, the presidential election in 2007, the Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspaper, highlighting the concepts given by their side, according to the newspaper?s publication policies will prove they had reflected.In the first chapter, in Turkey and the world at the media?s short history and development have been included. In the second section the mutual relationship between media and politics are showed in order to explain the importance of media and democracy is. The third section is about Turkey?s political structure and how the elections to be done. In the fourth chapter of the thesis research results and comments were included.