Simple and civilized discourse on clothes and modernity in the Early Turkish Republic
Sade ve medeni Erken Cumhuriyet Döneminde kıyafet ve modernite üzerine söylemler
  1. Tez No: 240654
  2. Yazar: SEDA KULELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. XANDER VAN ECK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Şapka Devrimi ışığında Türkiye'deki kıyafette modernleşme söylemlerini incelemektedir. Modenleşmenin kıyafetlerle temsiliyeti Osmanlı'nın son dönemlerinde başlayan Turk Modernleşmesiyle bir devlet meselesi haline gelir. Modern görünüme dönüşüm cumhuriyetin kurulmasından sonra tamamlanmıştır. Türk ulusunun yeni imajının oluşturulmasında Şapka Devrimi ve takibeden bir dizi kanun ve düzenlemelerin önemli rolü olmuştur. Kıyafetlerle ulusal kimlik oluşturma konusunda Türkiye bir ilk olmasa da bu dönüşümü yasal düzenlemeler ve devlet propagandası yolu ile gerçekleştirmesi açısından özel bir yeri vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the rhetoric of the modernization of clothing in the light of the Hat and Attire revolution in Turkey. Representing modernity with clothes became a government concern with the beginning of the modernization movement in the late Ottoman period. The transformation to a modern look was completed after the establishment of the Republic. In the construction of the new image of the Turkish nation the Hat Revolution and related laws and regulations have played a major role. Though Turkey was not the first country to forge a national identity with clothes, it had its own way of implementing this transformation through a set of legal regulations and governmental propaganda.