2007 Genel Seçimlerinde siyasi partilerin Avrupa Birliği'ne yönelik tutumları ve bu tutumların medyaya yansıması
The attitudes of political parties regarding the subject of European Union during the 2007 General Elections and the reflections of such attitudes on media
- Tez No: 257622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Avrupa Birliği (AB) üzerine yazılan haberlerin, 2007 Genel Seçimleri döneminde incelendiği bu çalışmada, Ulusal yazılı basında haberin değişen bağlamlara göre, yüklenen anlam ya da değerlerin ve hatta temsillerin değiştiği açıklanmaya çalışılarak ve bunların konumlanmalarının birbirinden çok farklı formları olduğu temel varsayımından yola çıkılarak, AB konusunun basındaki temsil biçiminde ne tür değişimlere uğradığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, liberal ve eleştirel yaklaşımların haber anlayışlarına yer verilmiş ve haberde ?rıza?ya ilişkin saptamalarda bulunulmuştur. Daha sonra dil, temsil, anlamlandırma ve gerçek sorunsalı gibi konulara değinilmiş ve temsilin neden değişime açık olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır.Sonraki bölümde, Avrupa Birliği'nin oluşum ve gelişim sürecinin yanında, Türkiye-AB ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada, örneklem olarak seçilen siyasi partilerin AB'ye yönelik tutumları üzerine tespitler yapılmaya çalışılmıştır.Son bölümde ise, 2007 Genel Seçimleri döneminde yaşanılan gelişmeler ayrıntılandırılarak, temsildeki farklılıklar tespit edilmeye çalışılmış ve bu bağlamda Türkiye-AB ilişkilerinde yazılı basındaki konjoktüre göre farklılaşma noktaları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work analyzes news on European Union (EU) during 2007 general elections. It has been told that meanings, values and reflections of news differ from paper to paper of national press and the positions related to such news have various forms. It has been stated that the European Union issue has various variations at the Turkish press.At the first chapter of the work, the views of the liberal and critical approaches and the“consent”related to the news have been descriped. Later, issues such as language, representation, meaning and the problem of reality are defined and the reason behind the difference between the representations are put forth.At the next chapter establishment and development process of European Union and Turkey-EU relations are analyzed. Determations concerning approaches of example political parties to the issue of EU are made in that chapter.At the last chapter, the differences between representations are determined by giving details about developments during 2007 general elections. Moreover, different points about Turkey-EU relations related to conjuncture of written press are stated in that chapter.