Derivatives markets and future price volatility: An econometric application to Turkdex contracts
Türev piyasaları ve vadeli sözleşme fiyat volatilitesi: Türkdex kontratlarına bir ekonometrik uygulama
- Tez No: 240655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YETKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, türev piyasalarını, bu piyasaları oluşturan etkenleri, vadeli sözleşme fiyat oynaklığını (volatilitesini) incelemektedir. Türev piyasalarının finansal piyasalar için önemi belirtilmekte ve türev piyasalarının gelişmekte olan ülkelerde kurulması ve kullanılmasının, yatırımcıların karşı karşıya kalabileceği piyasanın negatif etkilerinin nasıl en aza indirebilineceği tartışılmaktadır. Bu çalışmada, türev piyasalarının doğası ve ekonomi açısından önemi tartışılmıştır. Bir yatırımcının türev piyasalarında karşılaşabileceği spesifik konular ve teknik durumlar ilgili teoriler ve akademik çalışmalar ışığında incelenmiştirVadeli sözleşmeler, opsiyonlar gibi türev araçlarının doğası hakkında da bilgi verilmektedir. Fiyatlandırmanın nasıl yapıldığı, oynaklığın nedenleri açıklanmaktadır. Bu konular bünyesinde, türev piyasalarında risk kapsamı anlatılmakta ve bir yatırımcının riske karşı davranışları incelenmektedir. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) hakkında kısa bir bilgi verilmekte ve örnek olarak seçilen ve VOB'da işlem gören sözleşmelerin fiyat oynaklığı üzerine, ilgili teoriler ışığında ekonometrik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada VOB da işlem gören sözleşmelerin ampirik çalışmalardakine uygun olarak, teorik fiyat eğrisi ile aynı yöndeki değişiklikleri izlediğini belirledik. Ekonometrik analizlerimizde, işlem hacmi ve sözleşme vade sonuna kadar kalan gün sayısının fiyat volatilitesini etkilediğini gözlenmedik. Daha önceki ampirik çalışmalar da benze yönde saptamalarda bulunmuştur. Bu çalışmada hem işlem hacmi hem vade sonuna kadar kalan gün sayısı etkisi analizlere konu edilmiş ve bu iki faktörün fiyat volatilisine etkisi şu şekilde saptanmıştır. Vade sonuna yaklaştıkça vade sonuna kadar kalan gün sayısı azalırken, işlem hacminde artış gözükmektedir. Volatilite vade sonuna kadar kalan gün sayısı ile doğru ve işlem hacmi ile ters orantılıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis applies an econometric approach to measure the price volatility in the futures market on a sample TURKDEX contracts. The first part of this thesis discusses the derivative markets, futures markets and its price determination, and future price volatility. Derivative market is an essential instrument for the financial markets. The establishment and usage of derivative markets in emerging economies allows the investors to avoid suffering from the negative effects of the market. The first issue in the first part of the thesis is the derivative market and its main components. The nature of derivative markets and its importance for the economy is discussed. Specific requirements, technical issues and options that a trader may possibly face are mentioned in compliance with the theoretical and empirical approaches. The second issue is future and forward pricing. The nature and the valuation of derivative instruments such as forward, futures, options, are discussed. Next, future price determination is discussed. The price determination, the reasons of the volatility may occur within derivative markets is explained. The nature of risk is defined while the relation of trader behavior relevant to risk is discussed. Finally, we discuss future price volatility in the first part of the thesis. We performed analysis to acknowledge the effect of trading volume and days to maturity on futures price volatility.The second part of this thesis applies an econometric approach to measure the futures price volatility on a sample TURKDEX contracts. We first discuss the foundation and the specialties of TURKDEX, which is the first futures market of Turkey, recently established. Next, using an econometric approach, we try to measure the futures price volatility on TURKDEX contracts for a large sample. We found that future price trend meets the theoretical trend. Our application also shows that the futures price volatility increases in line with the trading volume and days to maturity. Finally, we compared and contrasted our results with the empirical literature and theoretical expectations in the second part of the thesis.Previous analyses examining futures price volatility has shown that maturity effect and volume of trading are significant. In that respect, our results are consistent with the literature. Since some previous studies indicated that trading volume and maturity influences the volatility standalone, it is examined in this work in which way the two variables of trading volume and days to maturity, have impact on the volatility. We obtained that days to maturity has positive and trading volume has negative effect on price volatility.