Doğu Akdeniz'deki deniz alanlarında jeopolitik değişimler ve Türkiye'ye yansımaları
Geopolitic changes in the sea fields of Eastern Mediterranean and its reflections to Turkey
  1. Tez No: 240660
  2. Yazar: UTKU BİRCAN BALKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yakın gelecekte, ülke gündemini fazlasıyla meşgul edeceği değerlendirilen Doğu Akdeniz bölgesinin incelendiği bu çalışmanın amacı, Doğu Akdeniz'in öneminin ve Türkiye için stratejik değerinin ortaya konarak, gelecek için bölgeye ilişkin öneriler üretilmesine yardımcı olmaktır.Doğu Akdeniz, Avrasya coğrafyası üzerinde Avrupa Birliği (AB)'den başlayıp, Çin'de sona eren ekonomik güçler arasındaki karşılıklı ticari hatların yoğunlaştığı coğrafyada, önemli bir yer işgal etmektedir.Uygarlık tarihinin beşiği ve tarih boyunca stratejik öneminin ise hiç azalmadığı bir bölge olan Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmelerin belirleyici unsurlarını ise Orta Doğu ve Hazar-Kafkasya bölgesi enerji kaynaklarının dağıtımı ve kullanıcılara ulaşımı, Avrasya içinde yer alan ikinci ipek ticaret yolu ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında kurulması hedeflenen serbest ticaret alanı, ekonomik işbirliği ve bölge ülkelerinin su talebi ile bunun karşılanması oluşturmaktadır.Türkiye; AB, Rusya, Kafkasya ve Orta Doğu ülkeleri ile komşuluğu, bu ülkelerle tarihten gelen bir kültür etkileşimi, Doğu Akdeniz'de en uzun sahil şeridine sahip olan ülke sıfatı, bölgede çıkarları bulunan ABD ile olan ittifak ilişkileri, Basra Körfezi ve Hazar Havzası gibi enerji hammaddelerinin Avrupa'ya naklinde oynadığı roller nedeniyle en önemli belirleyici ülkelerden biridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project, which studies in the Eastern Mediterranean Region being appreciated as it will keep busy the national agenda in the near future, is to help create strategies in the region, by putting forward the legal status of the Eastern Mediterranean, her importance and significance for the Republic of Turkey.Eastern Mediterranean, being in a critic geography, plays an important role in the Euroasia region that places from European Union (EU) to China, where economic powers trade relations get intense.The characteristic elements of the happenings in the Eastern Mediterranean region, which has been the cradle of the civilisations and has never lost its strategic importance so far, is made up of the distribution of the Middle East and Caspian- Caucasian region?s energy sources, the second silk road which takes place in Eurasia, and free trade zone and economic cooperation to be established between Middle Eastern and North African countries and meeting the water demands of the region.Turkey is one of the most significant and effective countries due to its good neighbour policy and historical culture interaction with Russia, the Caucasia and the Middle East countries, its aspect of having the longest coastline in the Eastern Mediterranean, allied relations with USA having interests in the region and the role it has been playing in transportation of energy raw materials of the Persian Gulf and the Caspian District to Europe.