Political economy of çiftliks: The redistribution of land and land tenure relations in the Nineteenth century provinces of Ioannina and Trikala
Çiftliklerin ekonomi politiği: On Dokuzuncu yüzyıl Yanya ve Tırhala Sancakları?nda toprak dağıtımı ve toprak mülkiyeti ilişkileri
- Tez No: 240661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma on dokuzuncu yüzyıl Kuzey Yunanistan'ında kullanılan üretim ilişkilerini ve bunlardan doğan gerilimler, sınıf analizi doğrultusuna açıklamaya çalışmaktadır. Tanzimat Fermanı ve bu bölgede bulunan çiftliklerin yeniden dağıtımı ve bunlar dolayısıyla ortaya çıkan sonuçlar da işlenmektedir. Tanzimat angaryayı ve tarımsal üretimde birçok feodal benzeri görevleri kaldırırken öte yandan da yeniden dağıtım süreci de Teselya'daki çiftliklerde üretimi iyileştirmeyi ve teşvik etmeyi amaçladı. Ancak, çoğunun kökeni Arnavutluk hanedanlarına dayanan vücuh ise devletin bu ilân edilen reformlara ve yeniden dağıtımın asıl amaçlarını icra etmesine karşı durmuştur. Bu bağlamda da, toprak sahipleriyle devlet arasındaki pek de kolay olmayan bu karşılıklılık Tanzimat döneminde çiftliklerde istihdam edilmiş olan çiftçilerin durumlarında bir gerilemeye yol açmıştır. Toprak sahipleri bu ortakçılar üzerindeki emek sömürüsü ve yanında keyfî talepleri artırırken devlet ise tarımsal emeğe dair daha önceden öne sürdüğü yaptırımları gerçekleştirebilmiş gözükememektedir. Tüm Kuzey Yunanistan'da toprak sahiplerinin çıkarlarına karşın devletin korumasını yitiren çiftçiler ise kendi haklarını aramak için seslerini duyurmaya çalışsalar da bu ses on dokuzuncu yüzyıl bayınca çok nadiren duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work scrutinizes the relations of productions being employed in the çiftliks, large farms, of the northern Greece in the nineteenth century and the tensions emanating from them in a class-analysis method. The Tanzimat reforms and the redistribution of the çiftliks located in this region and their respective consequences are elaborated. Due to the reciprocity of landlords and the State, the lands belonging to landlords of Albanian origin with their militia forces impeded the State from enforcing the proclaimed reforms and ends of redistribution. This reciprocity culminated in the degradation of the status of the peasant çiftliks. While landlords resorted to further exploitation of sharecroppers? labour along with arbitrary demands the State did not appear to materialise its proclamations concerning the reforms. Having lost protection by the State against the interests of the landlords in Northern Greece, the peasantry opted to stand for their rights on their own, making their voices heard often throughout the nineteenth century.