Primary Alevi institutions and Alevi-Sunni encounters under the urban conditions
Temel Alevi kurumlarının kent koşullarındaki durumu ve kent ortamındaki Alevi-Sünni karşılaşmaları
  1. Tez No: 240677
  2. Yazar: OLCAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, kent merkezlerinde yaşamakta olan Alevilerin, 1950li yıllardan bu yana kente göç edişleri ile birlikte ortaya çıkan iki çarpıcı sonuca ilişkin deneyimleri, düşünce ve duyguları incelenmiştir. Söz konusu iki çarpıcı sonuç, köy ortamına kıyasla kent koşullarında geleneksel Aleviliğin toplumsal ve dini yapısının temelini oluşturan dini tören ve kurumlarda meydana gelen dönüşüm ve Alevi-Sünni karşılaşmalarının yine kır koşullarına kıyasla kent ortamında benzersiz bir biçimde artmasıdır. Çalışmamız kapsamında bu iki sonuç, yalnızca Alevilerin Türkiye'nin kırsal bölgelerinden kent merkezlerine göç etmelerinin birer getirisi olarak ele alınmayıp geleneksel Alevi toplumunun kapalı, marjinal ve gizlilik ilkesine dayalı yapısının dışa açılma sürecine girmesi ile birlikte yaşadığı dönüşüm bağlamında da değerlendirilmiştir. Çalışmamız, geleneksel Alevi toplumunun kapalı, marjinal ve gizlilik ilkesine dayalı yapısına ve bu toplumun dışa açılma serüvenine ilişkin olarak kaleme alınmış literatürün yanı sıra, kent merkezlerinde yaşayan on dokuz Alevi birey ile yapılan yüz yüze görüşmelere dayanmaktadır. Ulaştığımız sonuçlar ise şöyle özetlenebilir: Görüşülen Alevilerin çoğu geleneksel Aleviliğe özgü dini tören ve kurumların kent koşullarında zayıflamasından üzüntü duyuyor olsa da, bu kişilerin tamamı kent ortamında Alevi-Sünni karşılaşmalarında yaşanan müthiş artışı, Sünni halkın Alevi'lere ilişkin olarak sahip olduğu, kulaktan dolma bilgilere dayalı önyargıları ortadan kaldırmak için bir fırsat olarak görüyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences, opinions and feelings of the members of the Alevi community who are currently living in the urban centers concerning the two dramatic consequences of their migration into the urban centers as of the 1950s. These two dramatic consequences are the transformation of the most primary rituals and institutions which form the basis of the socio-religious organization of the traditional Alevism, under the urban conditions as opposed to the rural context, and the unique increase in the possibility of the Alevi-Sunni encounters within the urban context compared to the rural conditions. These two consequences are dealt with not only as mere results of Alevis? migration from the rural parts of Turkey into the urban centers, but within a much broader context of the transformation of their traditionally closed, marginal and secrecy-based character as a community into a different one ready to open up to the wider society. This study is based on the existing literature both related to the closed, marginal and secrecy-based character of the traditional Alevi community and their opening into the wider society, as well as on the face-to-face interviews conducted with nineteen members of the Alevi community living in the urban centers. The conclusions reached were that while most of the informants were discontented with the weakening of the primary rituals and institutions of the traditional Alevism under the urban conditions, all of them considered the unique increase in the possibility of Alevi-Sunni encounters within the urban setting as an opportunity to eliminate the prejudices of the Sunni community against the Alevi which were based on hearsay.