Visibility through ritual: The Caferi/Shiite community in Turkey
Ritüel üzerinden görünürlük: Türkiye'de Caferi/Şi'i cemaati
- Tez No: 240689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Caferi cemaatinin genelde Muharrem ayında ve özelde de Aşura gününde gerçekleştirdikleri yas merasimlerine odaklanmaktadır. Caferiler Türkiye'de büyük çoğunluğu Azeri kökenli olan On iki İmam Şiileridir ve kamusal alanda özellikle 1980 sonrasındaki dönemde Muharrem ayı anma merasimleriyle görünür hale gelmektedirler. Caferi kimliğinin ve Muharrem merasimlerinin Türkiye tarihindeki analizinden sonra, bu tez Muharrem ve Aşura hakkındaki metinlere ve anlatılara ve bilhassa son yirmi yıldır kamusal alanda sunulan halka açık yas törenleri üzerine eğilmektedir. Bunların karşılaştırmalı bir eleştirel çözümlemesinden sonra temel sav, Muharrem anma törenlerinin cemaatin kolektif dini kimliğini ve kamusal dindarlığını nasıl temsil ettiği olarak ortaya çıkmıştır. Çözümleme, Muharrem anma törenlerinin Caferilerin inanç ve pratiklerine yeniden eklemlenen ?otantik? söylemle nasıl yeniden yorumlanıp biçimlendirildiğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the mourning rituals of the Caferi community in Turkey which are held in the month of Muharram in general and on the day of Aşura in particular. Caferis are Twelver Shii people majority of Azeri origin who have become visible in the public space with their Muharram commemoration rituals especially in the post 1980s era. After an analysis of Caferi identity and of Muharram processions in the history of Turkey, this thesis concentrates on the texts and narratives about Muharram and Aşura and the public mourning rituals presented in the public sphere especially in the last two decades. Subjected to a critical comparative analysis, the basic argument is how Muharram commemorations represent the collective religious identity of community and their public piety.The analysis also shows how Muharram commemorations are reinterpreted and reformulated with the rearticulated ?authentic? discourse on the Caferis? beliefs and practices