Tüketicilerin satın alma niyeti, satın alma davranışı ve marka sadakati: Kayseri'de beyaz eşya sektörü üzerinde bir uygulama
Consumer buying intention, behavior and brand loyalty: An application on white goods sector in Kayseri
  1. Tez No: 240802
  2. Yazar: EMİNE EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Kayseri'deki tüketicilerin beyaz eşya ürünleri satın alma niyetleri, davranışları ve marka sadakatlerini incelemek ve bunlarla ilişkili faktörleri ortaya koymaktır.Bu çerçevede hazırlanan çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tüketici satın alma niyeti ve davranışı, ikinci bölümde marka ve marka sadakati kavramları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Üçüncü bölümde de beyaz eşya sektörü hakkında genel bilgi verilerek araştırma detayları ve bulgulara değinilmiştir.Araştırmanın evrenini Kayseri'de ikamet eden bireyler oluşturmaktadır. Araştırma 480 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler frekans analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve Ki?kare analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik özellikleri ile beyaz eşya satın alımında belli bir markayı tercih edip etmemeleri arasında, katılımcıların demografik özellikleri ile tercih ettikleri ilk beyaz eşya markası arasında, katılımcıların demografik özellikleri ile beyaz eşya satın alımında aynı markayı tercih sıklıkları arasında, katılımcıların demografik özellikleri ile beyaz eşya satın alma davranışlarında etkili olabilecek faktörler arasında ve katılımcıların beyaz eşya satın alımında belli bir markayı tercih etmeleri ile satın alma davranışlarında etkili olabilecek faktörler arasında ilişki olduğuna dair beş ana hipotez öne sürülmüştür. Araştırma sonucunda, cinsiyet ve medeni durum ile beyaz eşya satın alımında belli bir markayı tercih edip etmeme arasında; cinsiyet ve öğrenim durumu ile tercih edilen ilk beyaz eşya markası arasında; cinsiyet, yaş ve öğrenim durumu ile beyaz eşya satın alımında aynı markayı tercih sıklığı arasında; medeni durum, öğrenim durumu ve aylık gelir ile beyaz eşya satın alma davranışında etkili olabilecek faktörler arasında ve beyaz eşya satın alımında belli bir markayı tercih etme ile satın alma davranışında etkili olabilecek faktörler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine buying intentions and behaviors of consumers living in Kayseri, when they buy white goods and related factors with them. The study is composed of three chapters. In the first part of the study consumer buying intention and behavior has been examined. In the second part of the study brand and brand loyalty concepts are explained in details. In the last part research details and findings have been mentioned.The scope of this study consists of people living in Kayseri. The research has been conducted with 480 participants. Frequency analysis, descriptive statistics and Chi-square analysis have been used for evaluating the data. In the research five main hypothesis have been suggested about the relationship between the demographic characteristics of the participants and whether they prefer specific white good?s brand or not, between the demographic characteristics of the participants and the first white good?s brand they have preferred, between the demographic characteristics of the participants and the frequency of preferring the same white good?s brand, between the demographic characteristics of participants and the factors may affect the buying behavior, between preferring specific white good?s brand and the factors that may affect the buying behavior. According to the results of the research, there is relationship between gender, marriage status and whether they prefer specific white good?s brand or not; between gender, education status and the frequency of preferring the same brand; between marriage status, education status, income and the factors may affect the buying behavior. Finally, there is relationship between the preferring specific white good?s brand and the factors that may affect the buying behavior.