1915-1923 yılları arasında Türkiye'deki Ermeni yetimleri
Armenian orphans in Turkey between 1915-1923
  1. Tez No: 240839
  2. Yazar: SELMA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Asırlarca birlikte yaşamış olan Türklerle Ermenilerin ilişkileri, Ermenilerin bağımsızlık mücadelesine girip isyanlar çıkarmaya başlamasıyla bozulmuştur. Bunun üzerine Osmanlı Devleti, problem çıkaran Ermenileri geçici olarak bulundukları yerlerden uzaklaştırmak için 1915'te Tehcir Yasası'nı çıkartmıştır. Tehcir Yasası bütün Ermenileri kapsamayıp, çocuklar da bu sevkin dışında kalmışlardır. Bu çocukların bakımı akrabaları veya dini cemaatleri tarafından istenmezlerse bölgelerindeki yetimhanelerde, buralar yeterli gelmezse zengin Müslüman ailelerin ya da masraflarını devlet karşılamak kaydıyla fakir Müslümanların yanında görülmüştür.1918 itibariyle Ermenilerle İtilaf güçlerinin Ermeni çocuklarını yetimhanelerden ve Müslümanların yanlarından almaya, Türk çocuklarına da zorla el koyarak bunların din ve milliyetlerini dayak zoruyla değiştirmeye başlaması, devleti iyice zora sokmuştur. İtilaf Devletlerinin baskısıyla halkın şikâyetleri arasında kalan Osmanlı Hükümetleri bu problemle başa çıkamaz hale gelmişlerdir.Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık mücadelesi ve sonrasında da yetimler sorunu gündemde kalmıştır. Fakat başta Amerika olmak üzere büyük devletler, Ankara Hükümeti'nin bu soruna yaklaşımı karşısında çocukları yurt dışına çıkarmaya karar vermişlerdir. 1920 itibariyle Türkiye'deki Ermeni yetimler İngiltere, Fransa ve Amerika tarafından Mısır, Yunanistan, Suriye, SSCB, ABD ve Batı Avrupa ülkelerine götürülmüşlerdir.Tezin konusunu bu süreç oluşturmaktadır. Konuyla ilgili olarak arşiv belgelerinden, dönemin gazetelerinden, çeşitli kitap ve dergilerden, konuya değinmiş tezlerden ve internet ortamındaki bilgilerden faydalanılmıştır.Anahtar KelimelerTürk, Ermeni, Tehcir, Yetim, Misyonerlik
Özet (Çeviri)
The relations between Armenians and Turkıshs? that have lived together for ages have defaulted because of the rebellions on Armenians. Ottoman State have made Emigration Law against these rebellions in 1915. This Emigration Law didn?t cover all the Armenians. The children were also apart frow the law. These children would stay in the orhanages in their area. If they aren?t enough they would stay near the Moslems that the expenses would be paid by the state.With the year of 1918 Armenians with the Entente Powers have begun to take the orphanes from the Turkish children were taken by force and they were forced to change teir religion and nationality. This case made a pressure on the Ottoman State. Otoman State couldn?t come over the pressures of the Entente States and Armenians? complainings.The problem of orphans have been on the agenda in the freedom strugle and after that Mustafa Kemal and his friends started. Big states especially America began to take the Armenian orphanes because Ankara State has not allowed that. With the year of 1920 the Armenian orphanes in Turkey have been taken to Egypt, Greece, Syria, Russia, USA and western countries by the England, France and America.the above-mentioned process is the subject of a thesis. The archive documents on the subject the time of the newspaper, magazines and boks have been benefiting from the table is included.Key WordsTurkish, Armenian, Emigrations, Orphan, Missionary Work