Hizmet işletmelerinde maliyet, fiyatlandırma kararları ve bir turizm işletmesi uygulaması
Cost in service establishments, pricing decisions and a tourism business establishment application
- Tez No: 240901
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnsanların zamanla ihtiyaçlarının karşılanmasında somut ürünlerin yanında soyut ürünlere karşı yönelişi hizmet kavramını ortaya çıkarmıştır. Hizmet özelliği itibariyle elle tutulup, gözle görülemeyen, stoklanamayan fakat insan ihtiyaçlarını karşılayabilen ürünler topluluğudur. Bu gibi hizmet ürünleri ile karşılanabilen ihtiyaçlar arasında gerek insanların dinlenme ve eğlenme ihtiyacını karşılanmasının yanında; ihtiyacın karşılanması aşamasında kullanılan ürünlerin maliyetinin tespit edilmesi ve satış fiyatının belirlenmesi açısından konaklama işletmeleri önemli bir yerde bulunmaktadır.Konaklama işletmelerinde, özellikle faaliyet sürelerine göre mevsimlik faaliyet gösteren işletmelerde maliyetlerin doğru ve etkin bir şekilde ortaya konulup, buna göre hizmet (oda, yiyecek, içecek) fiyatının belirlenmesi, kazancın yararlı olacak şekilde belirlenmesi çok önemlidir. Konaklama işletmeleri, hizmet işletmesi olması itibariyle daha çok direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik kullanımı dışında maliyet verileri arasında önemli miktarda genel üretim giderleri barındırmaktadır. Bundan ötürü, genel üretim giderlerinin maliyet sistemleri kullanılarak, uygun ile bölümlere maliyet analizlerinde en yararlı sonuçları alacak şekilde dağıtımı, işletmenin devamlılığı açısından uygun fiyatı bulmasına katkı sağlayacaktır.Konaklama işletmelerinde maliyet sistemleri yardımı ile tespit edilen maliyet verisi ışığında elde edilen fiyatın, konaklama işletmesinde uygulanması ise bir çok bilimsel ve bilimsel olmayan kritere bağlı olarak belirlenmektedir. Çalışmada konaklama işletmelerinde maliyet ve fiyatlandırma kararlarının teorik açından açıklamaların yapılmasının yanında konaklama işletmelerinde uygulama çalışması yapılarak, maliyetin tespit edilip, uygun fiyatın belirlenmesinde bilimsel ve bilimsel olmayan maliyet ve fiyat verilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.Anahtar Kavramlar: 1) Hizmet, 2) Konaklama İşletmesi, 3)Maliyet, 4) Fiyatlandırma
Özet (Çeviri)
For people to lean gradually towards abstract products besides the concrete ones in meeting their needs enabled emerge of the concept of service. In respect of its characteristic, service is the group of products cannot be handled by hand, seen through the eyes and stored yet meets the necessities of human. Accommodation facilities are found at an important place in terms of meeting the needs of people to rest and entertain, which are among the necessities met by such services next to determining the cost of products used and sale price during the stage of fulfilling the need.It is very important in accommodation facilities, especially in facilities that conduct seasonal business according to time of business, to determine the price of service (room, food, beverages) in a way to bring beneficial income by revealing the costs accurately and effectively. Due to the fact that accommodation facilities are service facilities they house significant amount of general production expenses among cost data other than more direct first product and material and direct use of labor. Therefore, distribution of the general production costs, in a matter to obtain the most beneficial results, into the appropriate sections in cost analyses by using cost systems is going to contribute finding the most suitable price in terms of continuity of the establishment.Application of the price obtained in light of the cost information determined with the assistance of cost systems in accommodation facilities on the other hand, is determined depending upon many scientific and non-scientific criterions. Besides theoretically explaining the cost and pricing determinations in accommodation facilities; determining the cost and analyzing the scientific and non-scientific cost and price data in determining the suitable price is the purpose of this research by carrying out an application in accommodation facilities.Key Concepts: 1) Service, 2) Accommodation Facility, 3) Cost, 4) Pricing