Maliyetleme yöntemleri ve otel işletmelerinde uygulanabilirliğine yönelik bir model önerisi
Costing methods and a model proposal about in hotel business
  1. Tez No: 120593
  2. Yazar: ALPER DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
184 ÖZET Otel işletmelerinin temel sorunlarından bir tanesi sattıkları ürünün maliyetini, üretim sürecine katılan tüm maliyet unsurlarını kapsayacak şekilde belirleyememeleridir. Maliyetlerin tam olarak belirlenememesi, işletmenin vereceği çok kritik yönetim kararlarından (fiyatlama, planlama vb.) beklenilen etkinliği sağlamasını güçleştirmektedir. Otel işletmelerinde yönetim planlama, fiyatlama gibi kararları almada ve kontrol fonksiyonunun yerine getirilmede, belirlenmiş maliyetlere ihtiyaç duymaktadır. Ancak otel işletmelerinde belirlenen ürün maliyetleri tüm maliyet unsurlarını barındırmamakta olup sadece direkt malzeme maliyetini barındırmaktan öteye öteye geçmemektedir. Otel işletmelerinde kullanılabilecek maliyetlerine yöntemleri fiyat tespit politikaları ve otellerin maliyetleme sisteminin parçası olarak gördükleri maliyet kontrol işlemleri birlikte ele alınmıştır. Birlikte ele alınmalarının nedeni ise otel işletmelerini kuruluş amacı olan karlılığa götürecek unsurların maliyetleme, maliyet kontrolü ve fiyat politikalarından geçmesidir. Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde üretilen mal ve hizmet maliyetlerinin, tüm maliyet unsurlarını kapsayacak şekilde belirlenmesinin, belirlenen maliyetlerin karlılığı artıracak şekilde kontrolünün ve bilimsel ürün satış fiyatlarının tespitinin sağlanmasıdır. Bu teorik bilgiler ışığında belirlenen yöntemlerin kullanılabilirliğini görmek ve otellerdeki mevcut durumu tespit etmek için iki beş yıldızlı otel işletmesinde inceleme yapılmıştır. İnceleme sonuçlarına dayanılarak otel işletmelerinde uygulanabilecek maliyetlemeye, maliyet kontrolüne ve fiyatlamaya ilişkin bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
185 ABSTRACT One of the main problems in hotel enterprises is that the cost of the product, that is sold in hotels, can not be defined including all cost components within the production process. The indefinition in the costs will make it difficult for business's critical management documents to be effective. For that reason, the hotel enterprises are in need of defined costs for the decisions as planning, pricing, etc. and controlling. But the costs, that are defined at the hotel, don't include the cost components, which is in the process of production. The product costs, defined by the hotel enterprises, are just direct material costs. The costing methods used in hotel enterprises are handled together with price defining policies, and cost control process which is a component of hotel costing system. They are handled together because costing control and price policies are the components that will carry the hotel enterprise to the profitability, which is the main aim of an establishment of a hotel enterprise. This study aims to provide scientific product sale prices and effective control of the defined costs that will increase the profitability, to define the costs including all components of the material and services produced in hotel enterprises. A research was conducted two five star hotels to define the circumstances in hotel and to see the service ableness of the this defined theoretical knowledges, and a model offer is presented related with the pricing, costing that can be applied in hotel enterprises depending on these research results.