Otizmli çocukların resimlerinin incelenmesi
Researching autism children's art
- Tez No: 240910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÖZLÜ FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, otizmli çocukların resimlerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Çalışma kapsamında 4 ile 25 yaş arasında değişen DMS-IV kriterlerine göre otizm tanısı almış 43 çocuğun resimleri incelenmiştir. Araştırma 12.03.2007'de başlayıp 15.09.2007 tarihinde sonlanacak şekilde toplam altı aylık sürede uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çocuklar ve aileleri hakkında bilgi edinmek için Araştırmacı tarafından oluşturulan Genel Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmalardan elde edilen veriler SPSS (10.0) bilgisayar programına kayıt edilmiş ve betimsel istatistiksel yöntemler yüzde ve frekans dağılımlarına bakılarak değerlendirilmiştir. Otizmli çocukların resimlerindeki figür, renk, konu, perspektif gelişimleri, çocukların cinsiyeti, yaşı, otizm seviyesi, aile yapıları, anne ve baba eğitimleri gibi değişkenler açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This researh is planed by resarching autism children's art. İn the working embrace it is investigated between 4-25 age of 43 autism children who are diognosed with autism in criterion of DMS-IV.The research, which begins at 12.03.2007 and in the way of finishes at 15.09.2007 in the total of 6 monts, is realized with practically. General İnformation Forms, which are formed by the researcher, are used for being informed about the children and their families. The informations, which are taken from workings, are enroled to the computer program of SPSS (10.0) and they are realized with using statistic methods and dispersion of frequency. İt is investigated in the autism children'sarts of the figure, color, subject, sexuality, age, level of autism, family's educations.