III. Selim Dönemi Osmanlı maliyesinde ıslahat hareketleri
Reform movement in Ottoman finance structer in Selim III Period
- Tez No: 240927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan çalısmada Osmanlı Devleti'nin malî tarihi evrimsel bir plan dahilinde gözden geçirilmis ve izlenen malî politikalar, uygulama yöntemleri nedenleriyle birlikte verilmeye çalısılmıstır. Böyle bir yaklasım sonucunda, Osmanlı Devleti'nin salt malî tarihiyle ilgili olduğu kadar, genel gelisim çizgisiyle de ilgili olarak bir sonuç halinde su gerçeklerin saptanması mümkün olmustur: XVIII. yüzyılın son çeyreğindeki büyük savaslar dönemi bir saskınlık ve çaresizlik dönemi olmustur. Savaslar nedeniyle olağanüstü artan bütçe giderlerinin büyük yükü hissedilince, bir ara dıs ülkelerden borç alma düsüncesi egemen olmus ve hatta bu konuda sonuçsuz kalan girisimlerde bulunulmustu. Sonuçta dıs yardımlardan ümit kesilmis ve zoraki iç borç, müsadere, para tağsisi gibi yollarla ek kaynaklar bulunarak savas giderleri finanse edilebilmisti. 1792'de yorucu savas sona erince, Osmanlı Devleti nisbeten rahatlamıs ve malî sorunlarını, bunların çözüm yollarını daha ciddi bir biçimde düsünme olanağına kavusmustur. III. Selim'in filozof kisiliği bu arayısları daha da hızlandırdı ve ilk defa onun zamanında, köklü reform önerileri içeren çesitli raporlar cesaretle siyasî otoriteye sunulabildi. Böylece bu öneriler doğrultusunda devleti ve bu arada maliyeyi yeniden düzenleme hareketi baslamıs oldu. Yeni dönemde Osmanlı Devleti tek hazine sistemini terk ederek, çoklu hazine sistemini benimsedi. Önce ayrı ve müstakil bir kurum halinde ?rad-ı Cedid Hazinesi kuruldu ve bu hazineye yeni malî politikaları uygulama görevi verildi. Sonuç olarak; incelenen dönemde görülmüstür ki, Osmanlı Devleti günün kosullarına göre çesitli politikalar uygulayabilmistir. Ancak bunların en uygun ve en sağlıklı politika ve araçlar olmadığı da deneyimlerle ortaya çıkmıstır. Anahtar Kelimeler : Osmanlı Devleti, Maliye, Selim III, Yenilik Hareketleri, Osmanlı
Özet (Çeviri)
In this research, the financial history of Ottoman Empire is studied in an evolutionary plan and the practiced financial policies are tried to explain with the causes of practicing ways. Because of a this kind approach, it becomes possible to establish the facts about both Ottoman Empire?s absolute financial history and Its? general development. Great wars period is a period that includes confusion and desperation at the end of the XVIII. Century .When the great cost stemmed from wars distinctively appeared it was thought to borrow money from foreign countries but the attempts failed. In the end, the foreign money hope was given up and war expenses were financed by the ways like internal debts, confiscation, cash allocation. When the exhausting war ended in 1792, Ottoman Empire had a chance to think about Its? financial issues and their solution ways. The philosopher character of Selim III fastened this search and for the first time various reports including radical reform suggestions presented bravely to the authority. Thereby; with these suggestions reorganizing the Empire and the Treasury was started. Ottoman Empire abolished single treasury system and established a multiple one. First a self-governing Irad-ı Cedid Treasury established and it was given the mission to practice financial policies. In conclusion; Ottoman Empire practiced various policies according to historical context. However these policies turned up with experience that they weren?t the best ones. Key