J.S. Bach'ın BWV 1006 sayılı 3. Keman Partitasının flüt uyarlamasına dair farklı bir yaklaşım
A different approach to adapt J.S. Bach's 3rd Violin Partita BWV 1006 for flute
- Tez No: 806412
 - Danışmanlar: DOÇ. AHMET BURAK BASMACIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Flüt Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Johann Sebastian Bach tarafından bestelenen“Sei Solo per Violino senza Basso accompagnato”nun (Sei Solo) tarihçesi ve anlamını flütçülerin bakış açısı ile incelemektedir. Tarih boyunca müzik dünyasında gördüğü genel kabul çerçevesinde eser üzerinde örnek teşkil eden bazı düzenlemeler ve bu düzenlemelerde kullanılan yöntem ve yaklaşımlar ele alınarak Sei Solo değerlendirilmiştir. Bu çalışmada amaç, uyarlama sürecinin en önemli kriteri olan eserin günümüz orkestralarında yer alan modern flüt ve barok flüt için aslına en yakın şekilde aktarılmasıdır. Bu süreçte hangi yöntemlerin kullanılması gerektiği özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bir etkendir. Çalışmanın amacı, tezde önerilen metot doğrultusunda, Partita No. 3 BWV 1006 örneği kullanılarak, mevcut transkripsiyonlara kıyasla hangi noktalarda Barok ve Bach ile ilgili özgünlük açısından daha iyi bir sonucun elde edilebileceğini açıklamak ve böylece flüt repertuvarına katkıda bulunacak, önemli bir solo çalışmayı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the history and meaning of the“Sei Solo per Violino senza Basso accompagnato”composed by Johann Sebastian Bach in general and from the point of view of flautists. The work is discussed based on some exemplary arrangements on the work and the methods and approaches used in these arrangements, within the framework of the general acceptance it has seen in the world of music throughout history. The most important criterion of the adaptation process is to transfer the work as close as possible to the original manuscript, for modern orchestral flute as well as baroque flute. Particular attention is given to which methods should be used in this process. The aim of the study is, using the example of Partita No. 3 BWV 1006, to clarify in which points, compared to the existing transcriptions, a better result, in terms of Baroque and Bach-related authenticity, can be achieved by using the proposed method in this thesis and thus contribute an additional, important solo work to the flute repertoire.