J. S. Bach Keman Sonatı BWV 1003 klasik gitar uyarlaması ve incelemesi
J. S. Bach Violin Sonata BWV 1003 classical guitar arrangement and examination
  1. Tez No: 728557
  2. Yazar: ZEYNEP FULYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL CEM KÜÇÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Music, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu calışmada J.S. BACH tarafından solo keman için yazılmış olan BWV 1003 la minör keman sonatı, klasik gitar için yeniden düzenlenmiştir. Ele alınmış olan bu dört bölümlük sonatın her bölümünün gitar üzerinde kullanılacak parmak numaraları baştan yazılmış ve kritik noktaların yorum analizleri açıklanmıştır. Barok dönem stiline uygun hazırlanması esas alınmıştır. Bu uyarlamanın temeli gitariste çalım açısından kolaylık ve konfor sağlayacak bir duate anlayışı ile yazılmasıdır. Çalışma esnasında eserin yapısını ve kullanılan yatay armoni anlatımını bozmayacak şekilde, gitarın tınısal özelliklerini ve teknik imkanlarını göz önünde bulundurarak uyarlamanın yapılması hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler; Klasik gitar, Bach, Duate, Gitar uyarlaması, Keman sonatı.
Özet (Çeviri)
In this study, J. S. BACH BWV 1003 A minor solo violin sonata arranged for classical guitar. Each movement of this sonata will be reworked on the guitar. The fingering numbers and duate were rewritten and performing interpretation analysis of critical points was explained. The preparation of this adaptation is done so by taking Baroque style into consideration. The basis of this work is the way it is written with an understanding of duate that will provide ease and comfort in terms of playing to the guitarist. While preparing this study, it is aimed to adapt the work in a way that does not disturb the structure and the harmony expression used. In this study, it is aimed to adapt the guitar by considering its timbre features and technical possibilities of the instrument. Keywords; Classical guitar, Bach, Duate, Guitar arrangement, Violin sonata.